Pytanie

Czy opiekun prawny (córka) osoby ubezwłasnowolnionej (ojciec), która to osoba wcześniej prowadziła działalność gospodarczą, może odpowiadać za niezapłacone podatki takiej osoby?

Jak można się zabezpieczyć?

Czy można wystąpić do urzędu skarbowego o zaświadczenie o braku zaległości takiej osoby?

Odpowiedź

Przepisy nie przewidują odpowiedzialności opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej za zobowiązania podatkowe takiej osoby.

Uzasadnienie

Zasady odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe zostały uregulowane w art. 107-199 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – dalej o.p.

Przepisy te nie przewidują jednak odpowiedzialności opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej za zobowiązania podatkowe takiej osoby.

Zasady sprawowania czynności opiekuna prawnego regulują natomiast przepisy ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - dalej k.r.i.o. i ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Zgodnie z art. 155 § 1 k.r.i.o. opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką. Podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego.

Nie ma natomiast przepisów obciążających opiekuna prawnego odpowiedzialnością z majątku opiekuna prawnego za zobowiązania ubezwłasnowolnionego całkowicie.

Oczywiście opiekun prawny jest zobowiązany do reprezentowania osoby ubezwłasnowolnionej przez sądami i urzędami i w takim zakresie w ramach majątku osoby ubezwłasnowolnionej może decydować o spłacie zobowiązań podatkowych.

W zakresie uprawnień opiekuna prawnego będzie również możliwe zwrócenie się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu dla osoby ubezwłasnowolnionej.

Podstawą prawną dla ubiegania się o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach jest art. 306e o.p.

Opiekun prawny ustanowiony przez sąd na podstawie takiego orzeczenia sądowe będzie mógł złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu dla osoby ubezwłasnowolnionej.