Okres rotacji firm audytorskich dla jednostek zainteresowania publicznego, czyli największych spółek publicznych jak i instytucji finansowych, powinien być wydłużony do 10 lat, badanie wspólne sprawozdań finansowych w określonych jednostkach, tzw. joint audit, nie powinno być obligatoryjne, a zakaz świadczenia innych usług niż badanie sprawozdań finansowych przez firmy audytorskie oraz jednostki z nimi powiązane będzie barierę dla rozwoju sektora MŚP - postulują eksperci tych organizacji pracodawców.

Zdaniem Adriana Karkoszki, eksperta departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan, jest to najkrótszy okres rotacji dla jednostek zainteresowania publicznego w całej Unii Europejskiej. Większość krajów skłoniła się ku propozycji 10 lat zawartej w implementowanym tą ustawą Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego nr 537/2014.

Lewiatan i Pracodawcy RP odnoszą się także w stanowisku do propozycji wprowadzenia obowiązkowego wspólnego badania sprawozdań finansowych w określonych jednostkach (tzw. joint audit). W ocenie przedsiębiorców wprowadzenie obowiązkowego wspólnego badania znacząco zwiększyłoby łączną cenę za badanie i zmniejszyłoby jego efektywność szczególnie w dużych podmiotach, ponieważ większą część czasu audytorzy poświęcaliby na koordynację swoich prac i podział zakresu obowiązków.

Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy RP zwracają także  uwagę na propozycje zakazu świadczenia usług innych niż badanie przez firmy audytorskie. Takie rozwiązanie będzie ich zdaniem stanowić barierę dla rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dla których firmy audytorskie są często jedynym źródłem doradztwa, pomagając w ten sposób zachować konkurencyjną pozycję zarówno w trudnych warunkach ekonomicznych jak i w okresie gospodarczego wzrostu.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów