Strona główna » Wiedza » Aktualności » Odliczanie VAT od służbowych samochodów pełne niejasności

Odliczanie VAT od służbowych samochodów pełne niejasności

07.02.18

Pełne odliczenie VAT od firmowego samochodu wymaga wykazania, że pojazd był używany wyłącznie do celów służbowych. Udowodnienie tego faktu nie jest jednak takie łatwe.

articleImage: Odliczanie VAT od służbowych samochodów pełne niejasności fot. Thinkstock

Pełne odliczanie VAT od samochodów służbowych i wydatków z nimi związanych wymaga złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-26. Jest to zgłoszenie wykorzystywania auta wyłącznie do działalności gospodarczej. Składa się go w terminie siedmiu dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem samochodowym.

Organy podatkowe nie pozwalają na pełne odliczenie podatku

Jak podkreśla Kinga Baran, doradca podatkowy, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego w Mazars, temat dotyczący rozliczania samochodów, czy to służbowych, czy prywatnych wykorzystywanych do jazd służbowych, zawsze będzie budził pewne wątpliwości. Organy podatkowe niechętnie godzą się na odliczanie VAT z tego tytułu w całości.

Pakiet VAT 2018 Adam Bartosiewicz Pakiet VAT 2018 >>

Korzystanie z samochodu trzeba udowodnić
Ekspertka zwraca uwagę, że jeżeli chodzi o samochody służbowe, zgłoszone do organu podatkowego jako przeznaczone wyłącznie do użytku na cele związane z działalnością gospodarczą, to kwestią problematyczną jest jak zawsze w takich przypadkach udowodnienie, że np. pracownik, jadąc nim do domu, rzeczywiście robi to w celu usprawnienia swojej efektywności w miejscu pracy jak to ma miejsce chociażby w przypadku przedstawicieli handlowych. Ponadto wielokrotnie zdarza się, że samochody służbowe muszą być parkowane pod domami pracowników, gdyż pracodawca nie dysponuje odpowiednią ilością miejsc parkingowych. Jeżeli zatem z dodatkowych dowodów i procedur istniejących w firmie (GPS, ewidencja przebiegu pojazdu) będzie wynikało, że mimo parkowania samochodu pod domem pracownika, samochód ten nie jest wykorzystywany do innych celów niż służbowe, to wówczas podatnik powinien mieć prawo do 100-proc. odliczania VAT z tego tytułu. Teza też – mimo oporów ze strony organów podatkowych – jest ostatnio coraz częściej akceptowana w wyrokach sądów administracyjnych.

Spory dotyczą m.in. miejsca parkingowego

Jak potwierdza Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, członek zarządu w KNDP, zgodnie z orzeczeniami sądów administracyjnych parkowanie pod domem nie jest przesłanką, która automatycznie wyklucza pełne odliczenia VAT od samochodu. Prawo do odliczenia zależy od tego, czy parkowania samochodu pod domem pracownika jest uzasadnione obowiązkami służbowymi i czy służy działalności gospodarczej. Jeśli tak, a z taką sytuacją mamy do czynienia np. u przedstawiciela handlowego, który pracę zaczyna od razu wsiadając do samochodu, i nie wykorzystuje tego pojazdu do celów prywatnych (np. odwiezienie dzieci do szkoły – co może być potwierdzone np. poprzez rejestry GPS trasy), to przysługuje pełne prawo do odliczenia. Z kolei, w przypadku prywatnego użytku, prawo do odliczenia VAT jest ograniczonego do 50 proc., niezależnie od tego gdzie samochód jest parkowany. Ekspert dodaje, że parkowanie w miejscu pracy jest po prostu sposobem wykluczenia użytku prywatnego.
 

Zapoznaj się również z analizą pt. Nowe środki transportu a podatek VAT >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE