Obecnie ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera przepisów określających szczególne zasady opodatkowania współwłasności garaży. Każdy ze współwłaścicieli jest zobowiązany do zapłaty podatku od całej nieruchomości, a zapłacenie podatku przez któregokolwiek ze współwłaścicieli zwalnia z tego obowiązku pozostałych.

W praktyce stosowanie zasad odpowiedzialności solidarnej w każdym przypadku powoduje wiele konfliktów między podatnikami a organami podatkowymi, gdyż podatnicy nie akceptują zasady odpowiedzialności solidarnej. Sytuacją, która budzi najwięcej kontrowersji jest stosowanie zasad odpowiedzialności solidarnej w przypadku wyodrębnionych prawnie garaży wielostanowiskowych w budownictwie wielomieszkaniowym.

Nowelizacja wyłącza stosowanie zasady odpowiedzialności solidarnej przy współwłasności w częściach ułamkowych lokalu użytkowego – garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiących odrębny przedmiot własności. W przypadkach takich obowiązek podatkowy ciążyć będzie na współwłaścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności.

Konsekwencją powyższej zmiany jest konieczność wyłączenia stosowania w takim przypadku art. 6 ust. 11 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, reślającego zasady płatności podatku w przypadku współwłasności osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych (w tym spółek) nieposiadających osobowości prawnej.

Nowe regulacje wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1045) wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego