Strona główna » Wiedza » Aktualności » O rozliczeniach międzyokresowych przychodów decyduje kierownik

O rozliczeniach międzyokresowych przychodów decyduje kierownik

29.01.18

Jeśli jednostka otrzymuje zapłatę za dostawy lub usługi, które faktycznie zostaną zrealizowane w przyszłych okresach sprawozdawczych, powinna dokonać rozliczeń międzyokresowych przychodów. Zasada ta ma szczególne znaczenie na początku roku.

articleImage: O rozliczeniach międzyokresowych przychodów decyduje kierownik fot. Thinkstock

Rozliczenia międzyokresowe przychodów obejmują przede wszystkim otrzymane lub należne od kontrahentów środki z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych. Chodzi zatem np. o otrzymane kwoty pochodzące z opłaconych z góry rezerwacji, prenumerat, czynszów, usług hotelowych, czy turystycznych.

Rozliczeń międzyokresowych przychodów dokonuje się na odpowiednim koncie księgowym. Najczęściej jest to konto 845-Rozliczenia międzyokresowe przychodów. Przychody rozliczane w czasie księguje się po stronie Ma. O jego utworzeniu decyduje kierownik jednostki. Informacja na temat rozliczeń powinna znaleźć się w przyjętej polityce rachunkowości firmy i zakładowym planie kont. Księgowanie przychodów powinno być zgodne z zasadami ostrożności i istotności, określonymi w ustawie o rachunkowości.

Sprawdź również:

Rozliczenia międzyokresowe kosztów w księgach rachunkowych >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE