Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » NSA: zakwaterowanie i najem są różnymi usługami

NSA: zakwaterowanie i najem są różnymi usługami

11.01.18

Zwolnienie podatkowe przysługuje tylko wtedy, gdy najemca wykorzystuje nieruchomość do zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych. Nie jest tym świadczenie usługi zakwaterowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

articleImage: NSA: zakwaterowanie i najem są różnymi usługami fot. Thinkstock

Podatnik jest współwłaścicielem budynku, w którym znajdują się odrębne lokale mieszkaniowe. Budynek wraz z lokalami stanowi przedmiot najmu na rzecz osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej.
Najemca w wynajętym budynku zorganizował bursę szkolną stanowiącą placówkę niepubliczną. W ramach prowadzenia bursy wynajmujący wynajmuje uczniom lokale, na podstawie umów zawartych ze szkołami.
Ponadto podatnik jest przedsiębiorcą, prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, jednakże najem opisanej nieruchomości rozlicza jako tzw. najem prywatny, poza prowadzoną działalnością gospodarczą.


Kiedy będzie można zastosować zwolnienie z VAT na cele mieszkaniowe?
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym sformułował pytanie, czy wynajem nieruchomości pod bursy szkolne będzie korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, określonego w art.  43 ust. 1 pkt 36 ustawy VAT.


Najem i podnajem na cele mieszkaniowe
Podatnik uznał, że zwolnienie podatkowe na cele mieszkaniowe jest należne w dwóch sytuacjach: gdy wynajem w celu mieszkaniowym jest realizowany bezpośrednio przez wynajmującego oraz gdy osoby podnajmują lokal mieszkalny z dalszym przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. W konsekwencji podatnik stwierdził, że w odniesieniu do swojej sytuacji, są spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia. Ponadto podatnik podkreślał, że wynajmowane lokale mają wyłączny cel mieszkalny i nie można go zmienić.
Stanowisko podatnika poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (I SA/Kr 238/16), który uznał, że organ podatkowy nie odniósł się do wszystkich aspektów stanu faktycznego w sprawie.


Różne regulacje dla najmu i bursy szkolnej
Fiskus zanegował tok rozumowania podatnika. Fiskus wskazał, że podatnik nie wynajmuje de facto lokali na cele mieszkaniowe, ponieważ wynajmuje osobie, która dopiero organizuje bursy dla uczniów. W związku z czym organ uznał, że nie zostały wypełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia, a wynajem powinien zostać opodatkowany stawką 23 proc. VAT.


Zawężenia w stosowaniu zwolnień
10 stycznia br. Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 1576/16) uchylił wyrok WSA i tym samym zaaprobował argumentację fiskusa. NSA podkreślił, że zwolnieniu z VAT w tym przypadku podlegają usługi, które są świadczone, aby najemca mógł spełnić swój cel mieszkaniowy. Dodatkowo sąd podkreślił, że w regulacjach krajowych usługi najmu i zakwaterowania są rozróżnione i traktowane odrębnie. NSA przypomniał, że każde państwo członkowskie miało prawo do rozszerzenia wyłączeń z opodatkowania i z tego przywileju skorzystał polski ustawodawca w ten sposób, że bursa jako usługa zakwaterowania jest właśnie traktowana oddzielnie od usługi najmu. Ponadto sąd odwołał się do innego wyroku (I FSK 501/16), w którym wyrażono pogląd, że zwolnienie ma jedynie zastosowanie do sytuacji, w której najemca wykorzystuje nieruchomość do zaspokojenia swoich celów mieszkaniowych.

Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i, Ryszard Pęk Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i podatkowym >>
W publikacji w sposób szczegółowy i kompleksowy zaprezentowano problematykę szeroko pojętego obrotu nieruchomościami i korzystania z nich zarówno w stosunkach gospodarczych, jak i rodzinnych. >>

 

Anna Olbrych 11.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  Obrazek do artykułu: Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  W piątek w południe z obowiązku przesłania jednolitego pliku kontrolnego wywiązało się nieco ponad milion podatników. Pozostałe pół miliona firm musi to zrobić do poniedziałku - wynika z informacji udzielonych lex.pl przez Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Obrazek do artykułu: Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Rok funkcjonowania mechanizmu odwróconego rozliczenia VAT przy robotach budowlanych unaocznił szereg wątpliwości rozliczeniowych. Same przesłanki formalne stosowania tego mechanizmu są proste. Praktyka jest już jednak bardziej skomplikowana. Więcej

 • Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Obrazek do artykułu: Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Pracujemy nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach – potwierdza Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Obrazek do artykułu: Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Ministerstwo Finansów zamierza przedłużyć termin sporządzenia dokumentacji podatkowych i uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Jest już projekt rozporządzenia. Więcej

 • MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Obrazek do artykułu: MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Organy podatkowe muszą pomagać podatnikom. Nie mogą jednak pozwalać na oszustwa i wyłudzenia – powiedział w czwartek Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na VIII Konferencji Państwo 2.0. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE