Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » NSA: wystarczy podstawowe rozróżnienie produktów, aby zastosować różne stawki VAT

NSA: wystarczy podstawowe rozróżnienie produktów, aby zastosować różne stawki VAT

13.02.18

Porównywanie produktów zwykle jest proste i nie wymaga stosowania wielu skomplikowanych kryteriów - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

articleImage: NSA: wystarczy podstawowe rozróżnienie produktów, aby zastosować różne stawki VAT fot. Thinkstock

Spółka chciała ponownie wprowadzić na rynek polski przekąskę – tortilla chips. Jest to produkt wypiekany na bazie mąki kukurydzianej. Dawniej produkty spółki były klasyfikowane jako „wyroby ciastkarskie i ciastka świeże”, ale obecnie urząd statystyczny zakwalifikował te przekąski jako „pozostałe piekarskie i ciastkarskie wyroby suche lub konserwowane".
W opinii podatniczki produkty tortilla chips innych producentów (produkowane według podobnej receptury i z podobnych składników) dostępne w sklepach spożywczych są traktowane w rozbieżny sposób pod względem stawek VAT. Dla praktycznie identycznych z punktu widzenia konsumenta produktów różni producenci stosują stawkę VAT 5, 8 i 23 proc.

Problematyczne różnicowanie towarów
Spółka, uznając sytuację na rynku za mało klarowną, zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania prawidłowej stawki opodatkowania dla swoich produktów. Przy czym spółka cały czas podkreślała, że zróżnicowanie opodatkowania w ramach tej samej grupy towarowej stanowi naruszenie przepisów unijnych.


Spółka wskazywała, że do tej samej grupy słonych przekąsek są zaliczane tortilla chips i chipsy ziemniaczane, które są już opodatkowane 8-proc. stawką VAT. Podatniczka przedstawiła analizę porównywalności obydwu tych produktów, z której wywnioskowała, że produkty te są podobne i konkurencyjne względem siebie, w konsekwencji powinny być tak sam traktowane na gruncie ustawy VAT. Zdaniem spółki jej produkty pod nazwą tortilla chips powinny być opodatkowane obniżoną 8-proc. stawką VAT z pominięciem klasyfikacji statystycznej.
Z stanowiskiem spółki nie zgodził się organ interpretacyjny. Fiskus wyjaśnił, że jeżeli dane produkty nie zostały wymienione w załączniku nr 3 i nr 10 do ustawy o VAT, to nie ma możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku, opierając się w tym zakresie bezpośrednio na przepisach Dyrektywy VAT.

Natomiast, co do kwestii naruszenia zasad neutralności i konkurencyjności, organ stwierdził, że z perspektywy konsumenta duże znaczenie ma skład danego produktu, czyli czy powstaje z mąki kukurydzianej czy ziemniaka. Te istotne różnice w składzie produktów będą bezpośrednio przekładać się na decyzję konsumenta. W konsekwencji fiskus uznał, że porównywane produkty nie są podobne czy konkurencyjne.
Ze zdaniem organu podatkowego nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Kr 972/15), który uznał, że badanie porównywalności produktów nie może opierać się tylko na jednym kryterium, jakim w tej sprawie był skład spożywczy i proces powstawania. WSA wskazywał, że sam organ, powołując się na orzecznictwo, wskazywał inne jeszcze kryteria, które powinny być uwzględnione, tj. wygląd produktu, sposób i wygląd pakowania, zbliżona wartość kaloryczna, wygoda spożycia, czy nawet kontekst spożycia.

Stanowisko NSA
Ostatecznie jednak 13 lutego br. Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 1705/16) uchylił wyrok WSA i tym samym zaaprobował pogląd fiskusa. Zdaniem NSA porównanie tortilla chips i chipsów ziemniaczanych jest sprawą prostą i nie ma potrzeby odwoływania się do skomplikowanych kryteriów z orzecznictwa TSUE, tak jak chciała spółka i WSA. NSA podkreślił, że chips ziemniaczany a tortilla chips to dwa różne produkty, które nie są postrzegane jako zamienne, więc nie ma podstaw do dokonywania daleko idących porównań.
 

Orzecznictwo w sprawach podatkowych Dagmara Dominik-Ogińska Orzecznictwo w sprawach podatkowych >>

Anna Olbrych 13.02.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  Obrazek do artykułu: Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  W piątek w południe z obowiązku przesłania jednolitego pliku kontrolnego wywiązało się nieco ponad milion podatników. Pozostałe pół miliona firm musi to zrobić do poniedziałku - wynika z informacji udzielonych lex.pl przez Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Obrazek do artykułu: Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Rok funkcjonowania mechanizmu odwróconego rozliczenia VAT przy robotach budowlanych unaocznił szereg wątpliwości rozliczeniowych. Same przesłanki formalne stosowania tego mechanizmu są proste. Praktyka jest już jednak bardziej skomplikowana. Więcej

 • Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Obrazek do artykułu: Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Pracujemy nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach – potwierdza Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Obrazek do artykułu: Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Ministerstwo Finansów zamierza przedłużyć termin sporządzenia dokumentacji podatkowych i uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Jest już projekt rozporządzenia. Więcej

 • MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Obrazek do artykułu: MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Organy podatkowe muszą pomagać podatnikom. Nie mogą jednak pozwalać na oszustwa i wyłudzenia – powiedział w czwartek Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na VIII Konferencji Państwo 2.0. Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE