Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » NSA: podatnik może skorygować faktury, ale w odpowiednim czasie

NSA: podatnik może skorygować faktury, ale w odpowiednim czasie

29.01.18

Korygowanie faktur jest dozwolone, ale musi być wyeliminowane ryzyko odliczenia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

articleImage: NSA: podatnik może skorygować faktury, ale w odpowiednim czasie fot. Thinkstock

Podatnik uprawia profesjonalnie piłkę siatkową. Świadczy usługi przy organizacji meczy siatkarzy, w zakresie usług trenerskich i reklamowo-wizerunkowych. Jest też zawodnikiem. Dochody osiągnięte przez podatnika zostały zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalność gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Zdaniem organu podatkowego podatnik uzyskał przychód z uprawiania sportu oraz działalności trenerskiej, zaliczany do przychodów z osobiście wykonywanej działalności, określony w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o VAT. Fiskus argumentował, że podatnik świadcząc usługi na rzecz swoich kontrahentów na podstawie zawartych umów, nie ponosił ryzyka ekonomicznego ani odpowiedzialności wobec osób trzecich, w związku z czym wykonywane przez niego czynności nie mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Ponadto naczelnik urzędu skarbowego zwrócił uwagę, że usługi wykonywane na rzecz klubów sportowych wykonywane były przy wykorzystaniu przede wszystkim organizacji i infrastruktury tych placówek.
Sportowiec uznał za słuszne stanowisko organu, że nie działał jako podatnik VAT i wykazał, że dokonał korekt wszędzie tam, gdzie kontrola podatkowa wykazała nieprawidłowości. Jednak nie zgodził się z fiskusem, że nie miał prawa do dokonania korekt.

Wykreślenie z rejestru podatników VAT ma swoje konsekwencje

Dyrektor izby skarbowej, jako organ drugiej instancji, podzielił argumentację naczelnika urzędu skarbowego i uznał, że sportowiec nie jest podatnikiem VAT i nie miał prawa do wystawiania faktur VAT, w tym faktur korygujących. Ponadto organ odwoławczy wskazał, że żaden z odbiorców faktur korygujących nie dokonał korekty w rozliczeniach z skarbówką, ponieważ każdy z klub uznał te faktury za wystawione nieprawidłowo.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Ol 618/15) nie uwzględnił skargi sportowca, tym samym zaaprobował pogląd, że samo wykreślenie z rejestru podatników VAT odbiera prawo do dokonania korekty. Natomiast stosunek łączący sportowca z klubami był zbliżony bardzie do umowy o pracę niż do działalności gospodarczej.

Na dokonanie korekty jest czas
26 stycznia br. Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 465/16) podzielił stanowisko organów podatkowych i WSA. Sąd stwierdził, że czynnościom podejmowanym przez sportowca zabrakło charakteru samodzielności, aby móc je uznać za prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak NSA przyznał, że w orzecznictwie nie podważa się prawa strony do dokonania korekty, ale musi to być zrobione w odpowiednim czasie, tak aby wyeliminować ryzyko odliczenia. W tej sprawie kluby dokonały już odliczeń, a wystawionych korekt przez sportowca nie uznały, twierdząc, że są nieprawidłowo wystawione.
 

Pakiet VAT 2018 Premium Adam Bartosiewicz Pakiet VAT 2018 Premium >>

Anna Olbrych 29.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE