Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » NSA: Osobą bliską może być żona, ale nie spółka

NSA: Osobą bliską może być żona, ale nie spółka

10.07.18

Jeśli podatnik udzieli pożyczki, którą otrzyma spółka, w której wspólnikiem jest małżonka, to nie można mówić o zwolnieniu podatkowym. Z takiego przywileju mogą korzystać osoby bliskie, ale prywatnie, a nie biznesowo. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

articleImage: NSA: Osobą bliską może być żona, ale nie spółka fot. Thinkstock

W sprawie chodziło o małżeństwo i spółkę komandytową, w której oboje byli wspólnikami. Mąż udzielił tej spółce nieoprocentowanej pożyczki na cele związane z działalnością gospodarczą. Pożyczka miała zostać spłacona do końca 2017 r. Natomiast w małżeństwie wspólników spółki obowiązywał ustrój wspólności majątkowej.

Jak traktować żonę wspólniczkę?

W związku z udzieloną pożyczką żona miała wątpliwość, czy występujący u niej, jako wspólnika w spółce komandytowej (której to spółce nieoprocentowanej pożyczki udzielił jej inny wspólnik, a dla wnioskodawczyni osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn) przychód zwolniony jest od podatku dochodowego.
Kobiecie wydało się, że tak. W końcu spółki osobowe prawa handlowego nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, a tylko ich wspólnicy w takim zakresie, w jakim uczestniczą w wypracowanych zyskach. Podatniczka twierdziła, że w takiej sytuacji może skorzystać ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT, ponieważ pożyczkodawcą był jej mąż, a więc osoba bliska zaliczona do pierwszej grupy podatkowej. Jednak wolała dopytać fiskusa.

Spółka i żona to nie to samo

Dyrektor izby skarbowej nie podzielił zapatrywań podatniczki. Organ wskazał na fakt, że pożyczka została udzielona spółce, a nie jej wspólnikom. W takiej sytuacji nie można mówić o zastosowaniu zwolnienia podatkowego, które dotyczy osób bliskich, a więc np. męża i żony, a nie męża i spółki, gdzie żona jest wspólnikiem. Takie stosowanie zwolnienia byłoby nieuprawnione i stanowiłoby niezasadne poszerzenie zakresu zwolnienia – wyjaśnił fiskus.

Jednak argumentacja dyrektora izby skarbowej nie przekonała kobiety. Złożyła skargę do WSA. Przekonywała, że  skoro pożyczki udzielił jej mąż, a mają wspólność majątkową, to tak jakby została udzielona pożyczka samemu sobie – przecież pożyczone pieniądze też należały do kobiety.

Ostatecznie prezentowany pogląd przez podatniczkę nie znalazł poparcia ani przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (I SA/Kr 748/17), ani przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (II FSK 539/18). WSA zwrócił uwagę, że spółka komandytowa posiada osobowość prawną i może być odbiorcą i nabywca różnych praw.

Natomiast 6 lipca br. NSA potwierdził stanowisko organu. Dla męża osobą bliską będzie żona prywatnie, a nie spółka. Pożyczki rzeczywiście udzielił mąż kobiety będącej wspólnikiem spółki, ale odbiorcą tych pieniędzy była właśnie spółka, a nie podatniczka – wyjaśnił sąd.

LEX Biblioteka Podatkowa >>

Anna Olbrych 10.07.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

  Obrazek do artykułu: Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

  Gaz do silników spalinowych z zerową akcyzą – takie są założenia projektu nowelizacji przepisów o podatku akcyzowym. Na środowych posiedzeniu Sejmu odbyło drugie czytanie rządowego projektu ustawy. Więcej

 • NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

  Obrazek do artykułu: NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

  Skoro udział w szkoleniu jest możliwy wyłącznie po opłaceniu składek członkowskich, to nie można przyjąć, że zachodzi nieodpłatność świadczenia. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Więcej

 • Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

  Obrazek do artykułu: Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

  Może tak być – i w praktyce to się zdarza – że wójt jako beneficjent wpływów z podatku wyrazi zgodę na umorzenie zaległości, a naczelnik urzędu skarbowego jej nie udzieli. Ta dziwna procedura współdecydowania o podatkach lokalnych przez organy... Więcej

 • Będą nowe zasady rozliczania PIT

  Obrazek do artykułu: Będą nowe zasady rozliczania PIT

  Opublikowany we wtorek projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że rozliczenie roczne PIT dla wszystkich podatników przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Od przyszłego roku, dzięki nowej usłudze Twój e-PIT,... Więcej

 • Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

  Obrazek do artykułu: Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

  Jeżeli kontrola podatkowa nastąpiła niezwłocznie po złożeniu deklaracji podatkowej lub też w krótkim czasie po niej, podatnik zostaje pozbawiony możliwości sprostowania swojej deklaracji VAT. Wykonanie prawa do odliczenia VAT przez podatnika staje... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE