Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » NSA: Najem wielu lokali bez prawa do ryczałtu

NSA: Najem wielu lokali bez prawa do ryczałtu

15.05.18

Najem na szeroką skalę to działalność gospodarcza, a to z kolei wyklucza możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem. Nie ma też znaczenia, czy lokale wynajmuje jeden czy kilku najemców - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

articleImage: NSA: Najem wielu lokali bez prawa do ryczałtu fot. Thinkstock

W sprawie chodziło o właściciela aż 23 lokali. Z czego cztery lokale były użytkowe, a reszta mieszkalna. Dodatkowo podatnik wskazał we wniosku o indywidualną interpretację, że cztery lokale zostały wynajęte na podstawie umów cywilnoprawnych indywidualnym najemcom na ich cele mieszkaniowe i z tego tytułu korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Jednak pozostałe 14 lokali wynajęła jedna spółka.

W związku z taką sytuacją podatnik chciał skorzystać zryczałtowanej formy opodatkowania z tytułu najmu i uiszczać podatek w wysokości 8,5 proc. od uzyskanego całkowitego przychodu.

Vademecum Doradcy Podatkowego >>

Podatnik uważał, że zyski z najmu ma prawo opodatkować ryczałtem według 8,5-proc. stawki. W jego ocenie, istotnym faktem jest to, że ustawodawca wyróżnił dwa niezależne źródła przychodów, jakim jest najem oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

Jednak fiskus był innego zdania. W ocenie dyrektora izby skarbowej skala, powtarzalność i ciągłość oraz zarobkowy charakter zorganizowanego najmu podatnika świadczą o tym, że jest to działalność gospodarcza. W konsekwencji organ uznał, że skoro podatnik osiąga przychody z działalności gospodarczej z tytułu najmu, to nie może zastosować zryczałtowanej formy opodatkowania dochodów z tego najmu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (I SA/Bd 856/15) uznał tak samo jak fiskus. Zdaniem WSA charakter organizowania najmu przez podatnika świadczy o tym, ze jest działalność gospodarcza. A skoro jest działalność to nie można mówić o zastosowaniu 8,5-proc. stawki ryczałtu.

Ostatecznie 8 maja br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 887/16) potwierdził to, że podatnik oddając w najem 23 lokale prowadzi działalność gospodarczą. Sąd nie miał wątpliwości, że przychody z tytuł tego najmu na szeroką skalę będą podlegać opodatkowaniu VAT. Sam fakt skali prowadzonego najmu świadczy już o jego zorganizowanym i profesjonalnym charakterze. W konsekwencji nie mogło być mowy o zryczałtowanej formie opodatkowania – podkreślił NSA.

Opodatkowanie nieruchomości Radosław Piekarz Opodatkowanie nieruchomości >>
 

Anna Olbrych 15.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE