Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » NSA: Na odsetkach od alimentów zarobi także państwo

NSA: Na odsetkach od alimentów zarobi także państwo

10.05.18

Zwolnione od opodatkowania są tylko alimenty, a nie odsetki od nich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. 

articleImage: NSA: Na odsetkach od alimentów zarobi także państwo fot. Thinkstock

Według uchwały NSA (II FPS 2/16) odsetki podlegają zwolnieniu z opodatkowania tylko wtedy, gdy są wprost wymienione w treści przepisu o zwolnieniu podatkowym. Jeśli natomiast nie są wymienione w zwolnieniu to należy je traktować jako przychód z innego źródła - objęty opodatkowaniem. Co prawda, uchwała zapada w stanie faktycznym dotyczącym odsetek za nieterminowe uiszczenie ceny za zbyte akcje. Jednak obecnie przekłada to się na inne sprawy dotyczące odsetek od różnych zobowiązań. 

Sprawa dotyczyła opodatkowania odsetek za opóźnienie od zaległych alimentów. Po latach już pełnoletni syn postanowił wyegzekwować od swojego ojca zaległe alimenty. Komornik, który zajmował się sprawą, ściągnął aż 21 tys. zł samych odsetek. Tak duża należność powstała przez okres dzieciństwa i nauki syna do jego 25 roku życia.

Wiadomym było, że podatku dochodowego syn nie zapłaci od samych alimentów. Jednak wątpliwość powstała co do tego czy tak samo będzie w przypadku ściągniętych odsetek za opóźnienie od tych alimentów. 

Vademecum Doradcy Podatkowego >>

Dyrektor izby skarbowej, zapytany o to, uznał, że bez wątpienia odsetki od alimentów podlegają opodatkowaniu. Organ interpretacyjny argumentował swoje stanowisko tym, że przepisy ustawy o podatku PIT mówią tylko o zwolnieniu z podatku samych alimentów jako świadczenia głównego. Z tego wywiódł organ, że odsetki od tego świadczenia powinny być opodatkowane.

Z taką argumentacją nie zgodził się podatnik. W jego przekonaniu niesprawiedliwym jest opodatkowywanie odsetek. Uzasadniał to faktem, że to z winy swojego ojca otrzymał tak późno należne mu alimenty, a państwowy aparat nie wykazał się skutecznością w zakresie egzekwowania tych należności. Natomiast same odsetki od nich traktował jako rekompensatę za zwłokę. W związku z tym podatnik nie widział sensu w odprowadzaniu podatku od otrzymanych odsetek.

Jednak z fiskusem zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Kr 1670/15). Zdaniem WSA bez wątpienia opodatkowaniu podlegają odsetki od należności głównej jaką są alimenty.
8 maja br. ostatecznie także Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1007/16) podzielił zdanie WSA i organu podatkowego. Sąd poparł twierdzenie, że nie można rozszerzać zwolnienia podatkowego na odsetki. Skoro nie zostały wyszczególnione w przepisie zwalniającym z podatku to należy zaliczyć je do innych źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu.

Przeczytaj również analizę pt. Opodatkowanie odszkodowań wypłacanych z tytułu zatrudnienia. >>

Przegląd Podatkowy Przegląd Podatkowy >>
 

Anna Olbrych 10.05.18
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • A. R. IP: 87.206.* 30-05-2018
  Dzień Dobry,

  Skąd ma Pani informacje, których nie otrzymali nawet ani powód ani pełnomocnik?

  Z Poważaniem,
  A. R.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE