Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » NSA: Cel mieszkaniowy spełnia jedno mieszkanie, a nie kilka

NSA: Cel mieszkaniowy spełnia jedno mieszkanie, a nie kilka

04.07.18

Trudno mówić, aby zakup trzech mieszkań był realizacją celu mieszkaniowego. Taka inwestycja nie daje prawa do zwolnienia z PIT. Do takiego wniosku doszedł Naczelny Sąd Administracyjny.

articleImage: NSA: Cel mieszkaniowy spełnia jedno mieszkanie, a nie kilka fot. Thinkstock

Ustawa o PIT przewiduje kilka sytuacji, kiedy przychody podatników mogą być zwolnione z opodatkowania. Jedną z takich sytuacji jest sprzedaż starego mieszkania przed upływem pięciu lat od jego nabycia, a następnie zakup nowego lokalu. 

Zwolnienie z podatku

Według art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT ze zwolnienia podatkowego może skorzystać podatnik, który łącznie spełni dwa warunki. Po pierwsze wydatkuje uzyskane pieniądze na zakup lokalu mieszkalnego, a po drugie zrobi to w przeciągu dwóch lat od sprzedaży poprzedniej nieruchomości.

W omawianej sprawie chodziło o podatniczkę, która otrzymała w spadku udział w nieruchomości. Sprzedała go przed upływem pięciu lat. Jednak nie zapłaciła podatku, ponieważ zobowiązała się do wydatkowania uzyskanej kwoty ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w przeciągu dwóch lat.

Cele mieszkaniowe muszą być własne

Fiskus uznał jednak, że podatniczka powinna zapłacić podatek. Twierdził, że nie przeznaczyła kwoty uzyskanej ze sprzedaży udziałów na swój cel mieszkaniowy. Zgodnie z ustaleniami organu, kobieta natomiast kupiła i wyremontowała trzy różne mieszkania, które potem wynajęła. W konsekwencji fiskus uznał, że kobieta kupując mieszkania miała w zamiarze realizację celu zarobkowego, a nie swoich potrzeb mieszkaniowych.

Kobieta wskazywała jednak, że dwa z trzech mieszkań zostały nabyte w sąsiadujących lokalizacjach. Było to podyktowane tym, aby blisko siebie mogli mieszkać wszyscy członkowie jej rodziny. Natomiast fakt, że od razu w nich nikt nie zamieszkał wynikał z tego, że lokale były w tzw. stanie deweloperskim i wymagały przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Taka argumentacja nie przekonała fiskusa. Organ uznał, że nie bez przyczyny podatniczka zakupiła mieszkania dwupokojowe o metrażu ok. 55 m2 – jest to najbardziej pożądany typ nieruchomości do wynajęcia.

Z fiskusem zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny  w Łodzi (I SA/Łd 1356/15). Sąd nie podzielił poglądu, jakoby można było odsunąć w czasie realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. Ponadto w przepisach jasno jest wskazane, że chodzi o realizację swoich potrzeb, a nie innych członków rodziny – wskazał WSA.

Podatniczka częściowo dała się przekonać. Jednak uważała, że fiskus powinien przyznać jej prawo do zwolnienia podatkowego w zakresie jednego z nabytych lokali. W konsekwencji wniosła skargę kasacyjną.

Zwolnienie tylko dla jednej nieruchomości

4 lipca br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1935/16) uchylił wyrok i decyzję. Sąd kasacyjny wskazał, że na tym etapie stan faktyczny nie uległ zmianie, ale żądania strony. W wyniku czego sprawa uległa zawężeniu. NSA stwierdził, że trudno byłoby mówić o zastosowania zwolnienia podatkowego w odniesieniu do trzech mieszkań. Jednak organ powinien zbadać, czy kobiecie będzie przysługiwało prawo do zwolnienia podatkowego odnośnie jednego lokalu.


 

Anna Olbrych 04.07.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

  Obrazek do artykułu: Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

  Gaz do silników spalinowych z zerową akcyzą – takie są założenia projektu nowelizacji przepisów o podatku akcyzowym. Na środowych posiedzeniu Sejmu odbyło drugie czytanie rządowego projektu ustawy. Więcej

 • NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

  Obrazek do artykułu: NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

  Skoro udział w szkoleniu jest możliwy wyłącznie po opłaceniu składek członkowskich, to nie można przyjąć, że zachodzi nieodpłatność świadczenia. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Więcej

 • Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

  Obrazek do artykułu: Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

  Może tak być – i w praktyce to się zdarza – że wójt jako beneficjent wpływów z podatku wyrazi zgodę na umorzenie zaległości, a naczelnik urzędu skarbowego jej nie udzieli. Ta dziwna procedura współdecydowania o podatkach lokalnych przez organy... Więcej

 • Będą nowe zasady rozliczania PIT

  Obrazek do artykułu: Będą nowe zasady rozliczania PIT

  Opublikowany we wtorek projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że rozliczenie roczne PIT dla wszystkich podatników przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Od przyszłego roku, dzięki nowej usłudze Twój e-PIT,... Więcej

 • Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

  Obrazek do artykułu: Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

  Jeżeli kontrola podatkowa nastąpiła niezwłocznie po złożeniu deklaracji podatkowej lub też w krótkim czasie po niej, podatnik zostaje pozbawiony możliwości sprostowania swojej deklaracji VAT. Wykonanie prawa do odliczenia VAT przez podatnika staje... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE