W Okręgowym Oddziale SKwP w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia pierwszych certyfikatów dla osób, które ukończyły kurs i zdały egzamin. Otrzymały one tytuł „Certyfikowany ekspert usług księgowych”. O tytuł ten ubiegać się mogą osoby, które mają certyfikat Ministerstwa Finansów (jaki przestał już być wydawany) lub które ukończyły trzeci stopień ścieżki edukacyjnej SKwP. Mamy więc na rynku księgowych z nowym tytułem zawodowym. Otrzymały go 44 osoby. Kolejne czekają na ogłoszenie wyników egzaminu bądź są w trakcie kursu.

- „Inicjatywa certyfikatu spotkała się z zainteresowaniem samych księgowych. Blisko 200 osób już uczestniczy w procesie jego zdobywania” – stwierdził Jerzy Koniecki, prezes Oddziału Okręgowego w Warszawie oraz wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, gratulując odbierającym go księgowym”. Podkreślił, że Międzynarodowe Standardy Edukacyjne nakładają obowiązek ustawicznego dokształcania się i osoby z certyfikatem będą podlegały takiemu obowiązkowi.

- „Certyfikat jest potwierdzeniem specjalistycznych kwalifikacji dlatego, że kwalifikacje zawodowe w zawodzie księgowego są potwierdzane na tzw. ścieżce kwalifikacyjnej (4 stopnie). Tutaj natomiast otwieramy nową ścieżkę specjalizacji i nadajemy tytuł „Eksperta usług księgowych”. Oznacza to, że osoby, które otrzymały te dyplomy są odpowiednio przygotowane do organizacji usług księgowych, a zatem nie tylko są fachowcami w zakresie rachunkowości. Klient, który trafi do takiego biura, ma gwarancję, że umowa z nim zawarta będzie prawidłowo określała zarówno uprawnienia, jak i obowiązki obydwu stron, że to biuro nie tylko spełni obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ale, jeśli uzna, że należy poszerzyć zakres ubezpieczenia i ubezpieczyć się od dodatkowych ryzyk, to też potrafi to zrobić. Wreszcie oznacza to, że usługi świadczone przez takie biuro będą dostosowane do potrzeb naszego klienta i że świadczone będą na wysokim poziomie zarówno organizacyjnym, jak i fachowym” - stwierdził Franciszek Wala, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Gratulował on Oddziałowi Okręgowemu SKwP w Warszawie pod kierownictwem prezesa Jerzego Konieckiego, ale także Klubowi Biur Rachunkowych. - „To przecież z inicjatywy Klubu zrodziła się sama idea certyfikatu” – podkreślił Prezes Wala.

Księgowi z nowym certyfikatem „Certyfikowany ekspert usług księgowych”

Okręgowy Oddział w Warszawie SKwP jako pierwszy zorganizował kursy i przeprowadził stosowne egzaminy oraz wręczył księgowym pierwsze w Polsce certyfikaty. Koło Biur Rachunkowych, któremu przewodniczy Elżbieta Woźnicka, liczy ponad 1500 osób.

Certyfikat ma za zadanie pomóc przedsiębiorcom w wyborze właściwego biura rachunkowego po deregulacji. Od 10 sierpnia 2014 r. obowiązuje tzw. ustawa deregulacyjna, co oznacza, że księgi rachunkowe usługowo może prowadzić praktycznie każdy, bez żadnych uprawnień. Zaistniała obawa, że po deregulacji mogą pojawić się nowi usługodawcy, którym wydaje się, że prowadzenie ksiąg rachunkowych, a zwłaszcza ewidencji podatkowych, jest sprawą prostą i niewymagającą dużych kwalifikacji. Korzystanie z takich usług może być dla klienta ryzykowne i w praktyce może okazać się niezwykle kosztowne. Jeśli trafi na nieprofesjonalnego księgowego, może narazić się nie tylko na koszt wyprowadzania swoich rozliczeń „na prostą” przez kolejnego fachowca, ale też na odsetki i ewentualnie konsekwencje karnoskarbowe. Trzeba bowiem pamiętać, że przedsiębiorca-podatnik nie może w całości zrzucić odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg na biuro rachunkowe. Przedsiębiorcy już w trakcie debaty publicznej przed deregulacją, w toku prac legislacyjnych, wyrażali obawy, że nie stać ich na testowanie umiejętności i kompetencji biura rachunkowego, powinni wiedzieć, komu powierzają swoje dokumenty i rozliczenia, komu może zaufać. I właśnie w tym pomoże im Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które będzie prowadziło rejestr księgowych z certyfikatem.

Będzie on zamieszczony na stronie internetowej Stowarzyszenia i każdy przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, czy biuro, które chce wybrać do prowadzenia swoich rozliczeń podatkowych i prowadzenia ksiąg, prowadzone jest przez osobę, która taki certyfikat posiada.

Co potwierdza i o czym świadczy certyfikat SKwP? Przedsiębiorca może być pewien, że księgowy, który go posiada, przeszedł odpowiednie szkolenia, że doskonali ustawicznie swoją wiedzę, jak też, że przestrzega zasad etyki.

Księgowi prowadzący biura rachunkowe, którzy uzyskają w SKwP tytuł „Certyfikowanego eksperta usług księgowych”, będą bowiem podlegały wymogom doskonalenia zawodowego w wymiarze 20 godzin rocznie. Ponadto, przynależność do Stowarzyszenia i Koła Biur Rachunkowych da im możliwość korzystania ze szkoleń, odczytów i konsultacji wysokiej klasy specjalistów, w dużej mierze bezpłatnie. To bowiem zapewnia Stowarzyszenie swoim członkom. Przy niejasnych i często zmieniających się przepisach jedynie ciągłe podnoszenie kwalifikacji i aktualizacja posiadanej wiedzy dają pewność wysokiej jakości świadczonych usług. Księgowy z certyfikatem, który nie będzie wypełniał obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego, zostanie wykreślony z rejestru.

Kursy na Certyfikowanego eksperta usług księgowych organizowane są już w innych miastach, oprócz Warszawy, m.in. w Bydgoszczy, Włocławku, Lublinie, Poznaniu, Krakowie.

Podkreślenia wymaga fakt, że tytuł „Certyfikowany ekspert usług księgowych” odnosi się do osób, które prowadzą lub zamierzają prowadzić biura rachunkowe, świadcząc przedsiębiorcom usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, nie będąc u nich zatrudnionymi. Nie ulega wątpliwości, że zakres ich wiedzy musi być szerszy od księgowych zatrudnionych w firmie, uzupełniony o wiele aspektów. Kursy SKwP, kończące się egzaminem, obejmują zatem szerszy zakres zagadnień, m.in.: organizację usług księgowych, umowę o świadczenie usług księgowych, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ochronę danych osobowych przy świadczeniu usług księgowych, odpowiedzialność karną skarbową, organizację kontroli wewnętrznej, ryzyka w usługach księgowych, etykę zawodową w świadczeniu usług księgowych oraz obowiązki jednostki świadczącej usługi księgowe w zakresie rozliczeń wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia, podatków i innych świadczeń publicznoprawnych oraz w zakresie ewidencji, sprawozdawczości finansowej i statystycznej. Osoby je kończące mają nie tylko wiedzę, ogólnie rzecz ujmując, podatkowo-rachunkową, ale także wiedzę do prowadzenia własnego biznesu i przede wszystkim odpowiedzialności za wykonywane usługi.

Czym różni się certyfikat SKwP od dotychczas wydawanego przez Ministerstwo Finansów? Różnica jest zasadnicza. Księgowy, który wiele lat temu otrzymał certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, nie był obligowany do dokształcania się. Certyfikat MF potwierdzał zatem jego wiedzę w dacie jego otrzymania. Natomiast dokument wydany przez Stowarzyszenie poświadcza, że księgowy doskonali swoją wiedzę, bo jeśli tego nie zrobi straci certyfikat i zostanie wykreślony z rejestru.