Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nowy podatek od galerii handlowych i dużych biurowców

Nowy podatek od galerii handlowych i dużych biurowców

14.04.18

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że KE zgodziła się z argumentami Polski w sprawie zmian przepisów dotyczących podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych.

articleImage: Nowy podatek od galerii handlowych i dużych biurowców fot. Thinkstock

- Odnieśliśmy sukces w trudnych, żmudnych negocjacjach, które toczyły się na zapleczu z Komisją Europejską w zakresie opodatkowania galerii handlowych i wielkich biurowców, wielkich nieruchomości komercyjnych  - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna".- Kilka dni temu Komisja Europejska zgodziła się z naszymi argumentami. I będzie opodatkowanie wielkich galerii handlowych i wielkich biurowców - dodał.

Jak podkreślił szef rządu, to jest nasz wielki triumf ponieważ, do niedawna wydawało się jeszcze , że będziemy blokowani w różnych naszych działaniach.

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w przepisach dotyczących podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych, które mają na celu m.in. uszczelnienie systemu i skuteczniejszą eliminację agresywnej optymalizacji podatkowej. Zmiany te wypracowane zostały w wyniku roboczych konsultacji z Komisją Europejską.

Jak tłumaczy resort, zaproponowane rozwiązania mają uszczelnić przepisy co w konsekwencji doprowadzi do skuteczniejszej eliminacji agresywnej optymalizacji podatkowej, przy jednoczesnym zachowaniu zasad równej konkurencji i zgodnie z regułami udzielania pomocy publicznej.

Zgodnie z informacją resortu finansów, opodatkowane minimalnym podatkiem dochodowym mają być tylko te budynki (ich części), które są oddane do odpłatnego używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp. Budynki niewynajęte (lub ich części) nie będą podlegać opodatkowaniu. To korzystne dla podatników rozwiązanie miałoby zastosowanie także do podatku minimalnego zapłaconego w 2018 r.

- Ten podatek jest w gruncie rzeczy pomyślany, jako podatek od dochodu, który tego rodzaju nieruchomość zasadniczo przynosi  – mówi Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy z kancelarii EOL. Dlatego nie dziwi go, że przy takiej konstrukcji KE wyraziła zgodę.

Bartosiewicz zwrócił uwagę, że podatek ten można uznać za narzędzie do walki z erozją podstawy opodatkowania.
- Założenie, że pewne nieruchomości komercyjne przynoszą dochód, nie jest pozbawione słuszności, więc jeśli ktoś takiego dochodu nie wykazuje, to zakłada się, że próbuje go neutralizować  – powiedział Bartosiewicz.

Podatki i opłaty dotyczące nieruchomości >>


Resort proponuje, by zmienić sposób stosowania progu 10 mln zł wartości budynku, do którego podatek minimalny nie ma zastosowania poprzez odejście od stosowania tego progu w odniesieniu do każdego budynku. Według planów MF próg ten będzie przysługiwał podatnikowi niezależnie od liczby posiadanych budynków (jedna kwota wolna dla podatnika a nie na każdy budynek).

Planowane jest objęcie minimalnym podatkiem dochodowym wszystkich budynków z jednoczesnym wprowadzeniem wyłączenia dla budynków mieszkalnych oddanych do używania w ramach programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego (w zakresie dopuszczalnym przepisami o pomocy publicznej).

Inna zmiana zakłada, że podatnik będzie mógł wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku minimalnego (ponad kwotę podatku CIT lub PIT). PAP/jol

 

14.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE