Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nowelizacja ustawy okołobudżetowej już obowiązuje

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej już obowiązuje

11.10.13

Wczoraj, tj. 10 października br. w życie weszła nowelizacja ustawy okołobudżetowej, która związana jest ze zmianami w budżecie na 2013 r. Na podstawie nowelizacji nastąpi częściowe ograniczenie wydatków budżetu państwa, co związane jest ze zmianą prognoz makroekonomicznych.

articleImage: Nowelizacja ustawy okołobudżetowej już obowiązuje fot. Thinkstock

Znowelizowana ustawa okołobudżetowa zmniejsza wydatki państwa na finansowanie potrzeb obronnych armii. Na ten cel zostanie przeznaczone 28 mld 252 mln 277 tys. zł. Jednocześnie nowelizacja zawiesza stosowanie w 2013 r. przepisu przewidującego przeznaczanie na obronność wydatków w wysokości nie niższej niż 1,95 proc. PKB brutto z roku poprzedniego.

Kolejna zmiana zawiesza waloryzację w 2013 r. wydatków związanych z dofinansowaniem zadań projakościowych w szkolnictwie wyższym. Do tej pory wydatki te były waloryzowane co najmniej o wskaźnik inflacji ustalony w ustawie budżetowej na dany rok.

Ponadto zgodnie z nowelizacją w 2013 r. na budowę, przebudowę, remonty, utrzymanie i zarządzanie infrastrukturą transportu lądowego będzie przeznaczone 4 mld 750 mln 905 tys. zł. Oznacza to zmianę struktury źródeł finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowelizacja przewiduje też, że w 2013 r. ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, do wysokości 165 mln zł, będą mogły być finansowane nie tylko remonty dróg krajowych realizowane przez GDDKiA, ale także ich przebudowy.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: rcl.gov.pl
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE