Ustawa ma wyeliminować wątpliwości powstałe na skutek stosowania przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie umarzania w całości albo w części, a także odraczania i rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających organom administracji rządowej, państwowym jednostkom budżetowym i państwowym funduszom celowym oraz niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym.

Nowelizacja wyraźnie określa, kiedy należności mogą być umarzane z urzędu, a kiedy na wniosek dłużnika. Dopuszczono umorzenie należności na wniosek dłużnika w całości oraz złagodzono kryteria umorzenia częściowego, odroczenia terminu spłaty oraz rozłożenia należności na raty. Rozszerzono zakres umorzenia należności w formie jednostronnego oświadczenia woli.

Doprecyzowano, iż należnościami budżetowymi o charakterze publicznoprawnym są także dochody państwowych funduszy celowych. Uzupełniono katalog organów wydających decyzję w odniesieniu do udzielania ulg w spłacie należności publicznoprawnych o kierowników państwowych jednostek budżetowych oraz organy właściwe w programach finansowanych ze środków europejskich oraz wskazano właściwe organy odwoławcze. Określono także podmioty właściwe do wezwania do zwrotu środków europejskich, które zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub z naruszeniem procedur.

Wprowadzono możliwość umorzenia należności zasądzonych na rzecz Skarbu Państwa tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, jeżeli zasądzono je w postępowaniu, którego celem było zapobieżenie naruszeniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności lub uchylenie skutków tego naruszenia, lub uzyskanie zadośćuczynienia lub odszkodowania za to naruszenie w krajowym systemie prawnym, oraz w zakresie, w jakim z orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że w postępowaniu naruszono wobec dłużnika powyższą Konwencję.

 

Aby uniknąć wątpliwości dotyczących stosowania dotychczasowych przepisów ustawy o finansach publicznych, Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej komentarz nt. nowych zasad udzielania ulg w spłacie niepodatkowych należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym i publicznoprawnym.

Zobacz materiał informacyjny o zmianach >>

 

 

Ustawa z 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 659) wchodzi w życie 28 kwietnia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów