Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, w przypadku, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

Minister rozwoju i finansów ogłasza w drodze rozporządzenia te normy szacunkowe zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa GUS w "Monitorze Polskim". Obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2016 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. poz. 2058) określa normy szacunkowe dochodu, których okres obowiązywania ograniczony został jedynie do roku podatkowego 2017.

Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z dnia 31 maja 2017 r. w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2016 r. (M. P. poz. 529) wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2016 r. w stosunku do 2015 r. wyniósł 97,6 (spadek cen o 2,4%).

Dlatego też Minister Rozwoju i Finansów uwzględniając ww. wskaźnik ogłoszony przez Prezesa GUS dokonał w projektowanym rozporządzeniu zmian wysokości norm szacunkowych dochodu. Spadek cen o 2,4 proc. spowoduje, że szacunkowy dochód w 2018 r. będzie, więc mniejszy niż w tym roku. W przyszłym roku podatek dochodowy od osób fizycznych osiągających przychód z działów specjalnych produkcji rolnej będzie, więc niższy niż obecnie.

Zgodnie z danymi pozyskanymi od organów podatkowych zmiana ma znaczenie dla około 32 tys. podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali sposób ustalania dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów