Pytanie

Firma nasza, spółka z o.o., posiada jako własność budynek mieszkalny. W tym budynku mieszkalnym mieszkają nasi pracownicy i osoby, które już nie pracują w naszej firmie. Każda osoba miała umowę najmu i była obciążana w każdym miesiącu za najem mieszkania. W chwili obecnej spółka podpisuje porozumienia z tymi najemcami o rozwiązaniu umów najmu i opuszczeniu mieszkania. W porozumieniu jest zapis, że wynajmujący zapłaci najemcy kwotę pieniężną, a najemca opuści mieszkanie.
Czy kwota ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź

Otrzymanie przez najemcę mieszkania określonej kwoty za opuszczenie tego mieszkania w wyniku porozumienia zawartego z wynajmującym jest rodzajem odszkodowania z tytułu rezygnacji z użytkowania i opuszczenia mieszkania, które stanowi u otrzymującego te kwoty przychód z innych źródeł.
Spółka wypłacająca najemcom kwoty za opuszczenie mieszkania winna zatem sporządzić informacje PIT-8C.

Uzasadnienie

Z opisu pytania można wnosić, że efektem porozumienia zawartego przez spółkę z najemcami zobowiązała się ona wypłacić najemcom określoną kwotę za opuszczenie mieszkania. Można przypuszczać, że jest to rodzaj odszkodowania z tytułu rezygnacji z użytkowania i opuszczenia mieszkania.

W interpretacji indywidualnej z 24 sierpnia 2011 r., IPPB4/415-464/11-4/SP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że odszkodowanie takie stanowi przysporzenie majątkowe, a wobec faktu, iż nie ma możliwości zakwalifikowania tego rodzaju korzyści do jakichkolwiek zwolnień przewidzianych w art. 21 ust. 1, art. 52, 52a i 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. - oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, zaniechano poboru podatku, stanowi ona, co do zasady, przychód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 917 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

Zatem, zdaniem organu podatkowego, kwota odszkodowania wynikająca jedynie z ustaleń zawartych pomiędzy stronami ugody, ma charakter czysto umowny, a jej wysokość uwzględnia interesy obu stron. W związku z tym należy uznać, iż takie odszkodowanie nie jest odszkodowaniem, którego wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Nie jest również innym odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b u.p.d.o.f.

Skoro odszkodowanie nie zostało otrzymane na podstawie ugody sądowej, to odszkodowanie z tytułu rezygnacji z użytkowania i opuszczenia lokalu jest przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. i nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. W takim przypadku spółka obowiązana jest do sporządzenia informacji PIT-8C, o której mowa w art. 42a u.p.d.o.f.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego