Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Naczelnik urzędu skarbowego nie może występować o billingi

Naczelnik urzędu skarbowego nie może występować o billingi

22.09.17

Naczelnik urzędu skarbowego nie może w ramach prowadzonego postępowania podatkowego występować do operatorów telekomunikacyjnych o udostępnienie billingów - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego.

articleImage: Naczelnik urzędu skarbowego nie może występować o billingi fot. Thinkstock

Pytanie

Czy Naczelnik Urzędu Skarbowego w ramach prowadzonego postępowania podatkowego wobec osoby fizycznej może wystąpić do operatora telefonicznego o udostępnienie bilingów z telefonu podatnika?

Czy Naczelnik Urzędu Skarbowego w ramach prowadzonego postępowania podatkowego wobec osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą może wystąpić do operatora telefonicznego o udostępnienie wykazu wychodzącuch i przychodzących połączeń telefonicznych (bilingów) z telefonu podatnika?Faktury dotyczące usług telekomunikacyjnych są rozliczane w kosztach działalności (koszty uzyskania przychodów, odliczany jest VAT). Czy operator ma obowiązek udostępnić takie bilingi? Postepowanie podatkowe jest przez Naczelnika Urzędu Skarbowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Odpowiedź

Nie, naczelnik urzędu skarbowego nie może w ramach prowadzonego postępowania podatkowego występować do operatorów telekomunikacyjnych o udostępnienie billingów.

Uzasadnienie

Zasady prowadzenia postępowania podatkowego określają przepisy art. 120 i nast. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2017, poz. 201 z późn. zm.) – dalej o.p., z czego dowodów w postępowaniu podatkowym dotyczą przepisy art. 180-200 o.p.
Z przepisów tych wynika, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (zob. art. 180 § 1 o.p.). Dowodami w postępowaniach podatkowych mogą być zatem również, między innymi, wykazy połączeń telefonicznych, czyli tzw. billingi.

Jednakże żaden z przepisów o.p. (czy szerzej – żaden z przepisów prawa podatkowego) nie daje organom podatkowym prawa do żądania billingów od operatorów telefonicznych (uprawnienie takie przysługuje jedynie funkcjonariuszom wykonującym czynności operacyjno-rozpoznawcze - zob. art. 114 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej – Dz. U. poz. 1947 z późn. zm.). W konsekwencji operatorzy telekomunikacyjni nie mają obowiązku udostępniać billingów naczelnikom urzędów skarbowych prowadzącym postępowania podatkowe (jak również czynić to dobrowolnie, gdyż dane zawarte w billingach są objęte tajemnicą telekomunikacyjną).

 

Tomasz Krywan 22.09.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Vademecum Głównego Księgowego
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE