Wskazała, że usługa „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest skierowana w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT - znajdują się w nim m.in. wyroby stalowe, ale wkrótce trafią m.in. smartfony, czy tablety.

Dróżdż wyjaśniła, że wpisanie w stosowne pole identyfikatora podatkowego NIP, pozwoli sprawdzić status podatnika VAT. Pytający dowie się, czy podmiot o podatnym identyfikatorze NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT; jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny; bądź jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

„Usługa daje możliwość wydruku zwracanego komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT. Podatnicy nadal będą mogli skorzystać z dotychczasowej możliwości wnioskowania o zaświadczenie z urzędu skarbowego w tym zakresie, czy też telefonicznego kontaktu z urzędem skarbowym w celu potwierdzenia tego statusu” – poinformowała rzeczniczka.

Usługa "Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest dostępna na Portalu Podatkowym pod adresem https://pfr.mf.gov.pl/?link=vat.

MF wskazuje, że portal ten i jego funkcjonalności są dostępne również na urządzeniach mobilnych, które posiadają zainstalowane kompatybilne przeglądarki. Dzięki temu potencjalnego kontrahenta można zweryfikować pod kątem VAT z każdego miejsca.

Według resortu finansów utworzenie Portalu Podatkowego – nowego kanału komunikacji administracji podatkowej z podatnikami, daje możliwość udostępniania usług, które pozwalają podatnikom m.in. na elektroniczną weryfikację różnych informacji. (PAP)

mmu/mok/

 

Dowiedz się więcej z książki
VAT. Komentarz 2015
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł