Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ministerstwo Finansów będzie współpracować
z doradcami

Ministerstwo Finansów będzie współpracować
z doradcami

12.01.18

Resort finansów zawsze będzie partnerem doradców podatkowych. Będzie też dążyć do wzmocnienia ich roli. Projekt ustawy wkrótce – zapewnił Filip Świtała, dyrektor departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów podczas dzisiejszej inauguracji V Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.

articleImage: Ministerstwo Finansów będzie współpracować <br/> z doradcami Własne

Zjazd otworzyła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Zwróciła uwagę, że ostatnie lata to trudny czas dla doradców podatkowych. Przypomniała o częściowej deregulacji zawodu, która negatywnie wpłynęła na rynek usług, zwłaszcza w mniejszym miejscowościach. Aktualne problemy dotyczą natomiast planowanych zmian i modyfikacji zakresu tajemnicy zawodowej doradców. Prof. Glumińska-Pawlic podkreśliła, że doradca podatkowy jest strażnikiem budżetu. Dba o to, aby zobowiązania fiskalne płacone były w kwotach odpowiednich, ani za małych, ani za dużych.
 

Czas podsumowań...
Podsumowując dokonania Krajowej Rady Doradców Podatkowych w ostatnich latach prof. Glumińska-Pawlic zwróciła uwagę na współpracę samorządu ze szkołami wyższymi i wsparcie studentów prawa m.in. należących do ELSA-Poland. KRDP stała się również sygnatariuszką porozumienia zawodów zaufania publicznego i porozumienia zawodów prawniczych.
 

... i planów
W przyszłości samorząd doradców ma skupić się na promocji zawodu. Priorytetem będzie też współpraca z resortem finansów w zakresie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym i nowe określenie zasad zachowania tajemnicy zawodowej.

Podczas inauguracji zjazdu Adam Bącal, sędzia NSA, otrzymał specjalne odznaczenie za zasługi na rzecz KRDP. Laudację wygłosił Andrzej Bazarnik, przewodniczący małopolskiego oddziału KIDP. 

Zjazd zakończy się w niedzielę. Jego punktem kulminacyjnym będą wybory władz Krajowej Rady Doradców Podatkowych na kolejną kadencję. Z nieoficjalnych informacji lex.pl wynika, że na przewodniczącego KRDP kandydować mają prof. Adam Mariański i Zbigniew Maciej Szymik.

Czytaj również: Deregulacja doradztwa podatkowego nie była dobra >>
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  Obrazek do artykułu: Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  W piątek w południe z obowiązku przesłania jednolitego pliku kontrolnego wywiązało się nieco ponad milion podatników. Pozostałe pół miliona firm musi to zrobić do poniedziałku - wynika z informacji udzielonych lex.pl przez Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Obrazek do artykułu: Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Rok funkcjonowania mechanizmu odwróconego rozliczenia VAT przy robotach budowlanych unaocznił szereg wątpliwości rozliczeniowych. Same przesłanki formalne stosowania tego mechanizmu są proste. Praktyka jest już jednak bardziej skomplikowana. Więcej

 • Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Obrazek do artykułu: Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Pracujemy nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach – potwierdza Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Obrazek do artykułu: Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Ministerstwo Finansów zamierza przedłużyć termin sporządzenia dokumentacji podatkowych i uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Jest już projekt rozporządzenia. Więcej

 • MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Obrazek do artykułu: MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Organy podatkowe muszą pomagać podatnikom. Nie mogą jednak pozwalać na oszustwa i wyłudzenia – powiedział w czwartek Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na VIII Konferencji Państwo 2.0. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE