Strona główna » Wiedza » Aktualności » MG przedstawił uwagi dot. projektu zmian w Ordynacji podatkowej

MG przedstawił uwagi dot. projektu zmian w Ordynacji podatkowej

13.01.14

Minister gospodarki Janusz Piechociński pozytywnie odniósł się do większości zmian proponowanych przez ministra finansów w Ordynacji podatkowej. Nie zgadza się jednak m.in. z propozycją ograniczenia możliwości korzystania z interpretacji indywidualnej.

articleImage: MG przedstawił uwagi dot. projektu zmian w Ordynacji podatkowej fot. Thinkstock

Zastrzeżenia szefa MG dotyczą między innymi przedmiotu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Minister finansów proponuje bowiem jej zawężenie tylko do zdarzeń przyszłych. Obecnie można wnioskować o wydanie takiej interpretacji także w odniesieniu do stanu faktycznego. – Zmiany te dotkną przede wszystkim mikroprzedsiębiorców. To głównie oni korzystają z interpretacji przepisów, ponieważ nie stać ich na profesjonalną obsługę prawną – wyjaśnia wicepremier Piechociński.

Zobacz: MF chce zawęzić zakres wydawanych interpretacji podatkowych >>>

Rozwiązanie MF dotyczące ograniczenia przedmiotu interpretacji odbiega od standardów przyjętych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Resort gospodarki postuluje, aby porządki prawne miały spójny charakter. Zapewni to optymalne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz: Podatników czekają duże zmiany przepisów podatkowych >>>

Wątpliwości ministra budzi też propozycja dotycząca wyłączenia naruszenia właściwości miejscowej jako przesłanki uchylającej rozstrzygnięcie sprawy. Rozwiązanie MF wprowadza bowiem znaczącą różnicę w odniesieniu do innych postępowań, m.in. administracyjnego.

Zdaniem ministra gospodarki klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, w przypadku jej wprowadzenia, powinna zostać po 2 latach poddana ocenie co do skutków obowiązywania. Ponadto wysokość opłat wprowadzonych za wydanie opinii zabezpieczającej jest dużym ograniczeniem dla MSP. Resort gospodarki poddaje także w wątpliwość zasadność tworzenia Rady do Spraw Unikania Opodatkowania.

- Prawo podatkowe to obszar o szczególnym znaczeniu w działalności gospodarczej, dlatego trzeba dołożyć największych starań by jego stosowanie było dla przedsiębiorców przejrzyste i nieskomplikowane – dodaje wicepremier Piechociński.

Zobacz także:

Ministerstwo Finansów wprowadzi ułatwienia dla podatników >>>

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: MG
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE