Strona główna » Wiedza » Aktualności » MF: zagraniczne sieci hipermarketów płacą podatki w Polsce

MF: zagraniczne sieci hipermarketów płacą podatki w Polsce

01.09.12

Zagraniczne sieci hipermarketów płacą w Polsce znaczące kwoty zarówno podatku dochodowego od osób prawnych, jak i podatku od towarów i usług - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na poselską interpelację.

articleImage: MF: zagraniczne sieci hipermarketów płacą podatki w Polsce fot. Thinkstock

Interpelację (nr 7270) w tej sprawie złożył 24 lipca 2012 r. poseł Roman Kaczor (PO). Zasugerował, że zagraniczne przedsiębiorstwa działające w Polsce poprzez sieci hipermarketów nie odprowadzają w naszym kraju podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. Według posła płacą te podatki w krajach, w których mieszczą się ich centrale, przy wykorzystaniu struktur optymalizacji podatkowej.

W interpelacji skierowanej do ministra finansów poseł zapytał, czy ministerstwo ma dane na temat wysokości VAT i CIT, który zapłaciły w 2011 r. takie sieci hipermarketów, z wyszczególnieniem sieci Biedronka, oraz czy nie lepsze byłoby przywrócenie starej konstrukcji podatku obrotowego. Ponadto posła interesowało, czy ministerstwo dysponuje danymi na temat ewentualnej praktyki omijania obowiązku zapłaty podatków w Polsce przez sieci hipermarketów.

Odpowiedzi udzielił 17 sierpnia 2012 r. wiceminister finansów Maciej Grabowski. Poinformował, że zgodnie z przepisami ustaw o VAT oraz CIT także zagraniczne sieci hipermarketów są zobowiązane płacić oba podatki od dochodów uzyskiwanych z działalności handlowej prowadzonej na terytorium Polski. Z zeznań podatkowych CIT-8 za 2011 r. wybranych 20 przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż za pomocą sieci hipermarketów wynika, że osiągnęły prawie 4 mld zł dochodu i zapłaciły 709 mln zł należnego podatku CIT. Jednocześnie zadeklarowane przez nie wpłaty do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług (pomniejszone o zadeklarowane zwroty) wyniosły za 2011 r. ok. 2 mld zł.

Grabowski przypomniał także, że w przypadku podmiotów powiązanych z podmiotami zagranicznymi ustawa o CIT pozwala polskim władzom podatkowym na kontrolę, czy powiązania mają wpływ na zaniżanie uzyskiwanych przez te firmy w Polsce dochodów i w konsekwencji niższą kwotę zapłaconych podatków.

Wiceminister dodał, że podmioty powiązane kapitałowo m.in. z firmami zagranicznymi są zobowiązane na gruncie ustawy o CIT do sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji, wskazującej m.in. na ekonomiczne korzyści uzyskane w związku z ich zawarciem. Taka dokumentacja wymagana jest po przekroczeniu limitów zapisanych w art. 9a ust. 2 ustawy o CIT.

Grabowski zwrócił też uwagę, że wprowadzenie podatku obrotowego wymagałoby likwidacji obowiązującego w całej Unii Europejskiej zharmonizowanego systemu VAT, a art. 401 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zabrania państwom członkowskim wprowadzania innych podatków obrotowych niż VAT. Dlatego taki podatek nie będzie wprowadzony - podsumował. (PAP)

PAP 01.09.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Zarzuty dla 5 osób za wystawianiu nierzetelnych faktur VAT

  Obrazek do artykułu: Zarzuty dla 5 osób za wystawianiu nierzetelnych faktur VAT

  Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji działający na polecenie prokuratora zatrzymali kolejnych pięciu podejrzanych w prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi śledztwie. Zatrzymanym zostały postawione zarzuty między innymi... Więcej

 • Karnety na siłownię dla pracowników spółka może wrzucić w koszty

  Obrazek do artykułu: Karnety na siłownię dla pracowników spółka może wrzucić w koszty

  Koszty poniesione przez spółkę w związku z zakupem karnetów na siłownię i inne formy wypoczynku ruchowego w części sfinansowanej z jej środków obrotowych należy uznać za koszty uzyskania przychodów. Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej... Więcej

 • Szara strefa w gospodarce hamulcem rozwoju Polski

  Obrazek do artykułu: Szara strefa w gospodarce hamulcem rozwoju Polski

  Szara strefa w gospodarce jest jednym z najważniejszych hamulców rozwojowych Polski - uważa Najwyższa Izba Kontroli. Z raportu Izby wynika, że Polska należy do krajów, w których udział szarej strefy w gospodarce jest wyższy od średniej dla państw... Więcej

 • Nadal brak definicji budowli dla celów podatkowych

  Obrazek do artykułu: Nadal brak definicji budowli dla celów podatkowych

  Nieprecyzyjne przepisy dotyczące „budowli” nadal są źródłem licznych sporów podatkowych utrudniając prowadzenie działalności gospodarczej przez wielu przedsiębiorców, działających w branży górniczej, telekomunikacji i energetyce. Rzecznik Praw... Więcej

 • Księgowi uważają swój zawód za prestiżowy

  Obrazek do artykułu: Księgowi uważają swój zawód za prestiżowy

  Najważniejsze zadania stojące przed rachunkowością w Polsce i na świecie, zagrożenia ze strony cyberprzestępczości oraz geopolityczne i makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju gospodarczego były jednymi z tematów II Kongresu Polskiej Rachunkowości w... Więcej

 • Artur IP: 37.47.* 15-07-2016
  Abstrachując już od skandalicznie nickiego CIT-u, możemy zauważyć że po obłożeniu dodatkowym podatkiem hipermarketów, zaczyna się przemeblowanie sklepów przekraczających 205 m2. Można to zaobserwować w sieci Kufland. Same przemeblowanie to ok. 18 mln zł na jeden market.
  Nowe regały, nowe lodówki zmiana topografii sklepu - czy to dla dobra klijenta który przyzwyczajony do starej topografi biega po całym sklepie żeby coś kupić?.
  Ano nie - market dzieli się na 3 - 4 części po niecałe 250 m2. Jedna z części jest Kuflandem, natomiast pozostałe innymi podmiotami np. spółkami córkami. Inaczej mówiąc zamiast jednego szefa jest ich 3-4.
  I tak można powiedzieć, że nie działają one przeciwko klijentowi, bowiem nie muszą na nich przerzucać kosztów. Proste - nie tylko Polak potrafi.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE