Strona główna » Wiedza » Aktualności » MF uderza w centra handlowe tzw. minimalnym podatkiem dochodowym

MF uderza w centra handlowe tzw. minimalnym podatkiem dochodowym

17.07.17

Ministerstwo finansów chce wprowadzić podatek od nieruchomości komercyjnych. Chodzi tutaj o wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w stosunku do właścicieli nieruchomości komercyjnych (biurowce, centra handlowe itp.).

articleImage: MF uderza w centra handlowe tzw. minimalnym podatkiem dochodowym fot. Thinkstock

Taka propozycja wynika z projektu z 6 lipca 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt związany jest z działaniami dotyczącymi uszczelniania systemu podatkowego.
Wprowadzenie proponowanego rozwiązania podyktowane jest tym, iż w wielu przypadkach podatnicy nie wykazują dochodów do opodatkowania lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności. Oznaczać to może wykorzystywanie przez podatnika działań optymalizacyjnych. Z punktu widzenia budżetu państwa sytuacja taka jest nieakceptowalna i wiąże się z podjęciem działań mających na celu zminimalizowanie takich możliwości.

Czytaj także: Krucjata przeciw optymalizacji podatkowej. Rykoszetem dostaną galerie handlowe>>>

Nowe przepisy skierowane będą do tych podatników, którzy posiadają środki trwałe w postaci ściśle wskazanych z przepisach nieruchomościach położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o określonej wartości początkowej.
Proponowanym rozwiązaniem zostaną objęte następujące nieruchomości komercyjne:
1) budynki handlowo-usługowe sklasyfikowane, jako: centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe handlowo-usługowe, oraz
2) budynków biurowych sklasyfikowanych w Klasyfikacji, jako budynki biurowe, z wyłączeniem budynków urzędów pocztowych, urzędów miejskich, gminnych, samorządowych, ministerstw oraz budynków sądów i parlamentów.

Zakłada się, iż projektowanym rozwiązaniem objęte zostałyby te środki trwałe, których wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Oznaczać to, więc będzie, iż generalnie obejmie ona jedynie dużych podatników prowadzących działalność o znacznej skali. Podatku nie płaciliby, więc, ci podatnicy, którzy posiadają wskazane środki trwałe, których wartość początkowa nie przekracza powyższej kwoty.

W przypadku podatników posiadających powyżej wskazane środki trwałe, ustalana będzie dodatkowa podstawa opodatkowania, którą będzie wartość początkowa tych środków trwałych. Od tak ustalonej podstawy opodatkowania pobierany byłby miesięczny podatek w wysokości 0,042%.

Zdaniem Łukasza Czucharskiego, eksperta Pracodawców RP taka forma opodatkowania jest kolejnym ciosem wymierzonym w branżę handlową. Ze słów przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że resort nie rezygnuje z planów wprowadzenia podatku handlowego. Jeśli te zapowiedzi się potwierdzą, to wkrótce okaże się, że na branżę handlową nałożone zostaną dwie zupełnie nowe daniny, co będzie nadmiernym obciążeniem w porównaniu do pozostałych sektorów gospodarki – podkreśla Czucharski.

 

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: rcl.gov.pl
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE