Strona główna » Wiedza » Aktualności » MF: na koniec sierpnia br. na rachunkach budżetowych było ok. 76 mld zł

MF: na koniec sierpnia br. na rachunkach budżetowych było ok. 76 mld zł

31.08.17

Na koniec sierpnia MF miało na kontach ok. 76 mld zł, sfinansowano 72 proc. potrzeb pożyczkowych założonych w budżecie na ten rok, a po uwzględnieniu m.in. przewidywanego niższego deficytu - 85 proc. - tej treści komentarz wiceszefa MF Piotra Nowaka przekazał w czwartek resort.

articleImage: MF: na koniec sierpnia br. na rachunkach budżetowych było ok. 76 mld zł fot. Thinkstock

Wiceminister Piotr Nowak zwrócił uwagę w komentarzu, że "poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto (przy założeniach z ustawy budżetowej na 2017 r.) wyniósł na koniec sierpnia 72 proc.".

"Natomiast przy uwzględnieniu przewidywanego niższego wykonania potrzeb pożyczkowych netto, w szczególności deficytu budżetu państwa, poziom ten wynosi 85 proc. Stan środków na rachunkach budżetowych ukształtował się na poziomie ok. 76 mld zł" - poinformował.

Jak dodał, w związku z korzystną sytuacją płynnościową budżetu nie są we wrześniu planowane przetargi sprzedaży papierów skarbowych.

"W dniu 14 września zostanie zorganizowany jedynie przetarg zamiany, na którym będą odkupywane obligacje zapadające w październiku 2017 r. oraz, w ramach prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych, obligacje zapadające w 2018 r." - zaznaczył wiceminister.

Podał, że w lipcu zaangażowanie inwestorów zagranicznych na krajowym rynku skarbowych papierów wartościowych spadło o 2,6 mld zł, "w efekcie wykupu obligacji w dniu 25 lipca oraz redukcji portfela obligacji średnio- i długoterminowych".

"W sierpniu stan zadłużenia wobec inwestorów zagranicznych najprawdopodobniej nie ulegnie większym zamianom" - dodał Nowak.

W uzasadnieniu do wstępnego projektu przyszłorocznego budżetu napisano, że resort przewiduje, iż tegoroczne wykonanie potrzeb pożyczkowych brutto będzie niższe od założonych w budżecie - wyniesie w tym roku 143 mld 69,2 mln zł, wobec zapisanej w ustawie budżetowej na 2017 r. kwoty 178 mld 488,7 mln zł. (PAP)

31.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE