Strona główna » MF: mniej towarów z obniżoną stawką VAT

MF: mniej towarów z obniżoną stawką VAT

16.04.18

Resort finansów chce czterokrotnie zmniejszyć liczbę towarów, objętych obniżoną stawką VAT - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Paweł Gruza. Potem jednak doprecyzował, że chodzi o "ograniczenie absurdów w matrycy stawek", a operacja nie ma na celu przyniesienia dodatkowych przychodów podatkowych.

articleImage: MF: mniej towarów z obniżoną stawką VAT www.mf.gov.pl

Wiceminister informację taką przedstawił przemawiając na otwarciu II Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

- Planowane jest także zmniejszenie liczby towarów z obniżoną stawką. Jest zidentyfikowanych 240 kategorii, które mają przywilej stawki obniżonej i chcemy zredukować to czterokrotnie, do mniej więcej 60 - powiedział cytowany przez PAP Gruza. Stawka podstawowa VAT wynosi obecnie 23 proc., a obniżona 8 proc.

Potem w wyjaśnieniu nadesłanym serwisowi Podatki.abc.pl wiceminister doprecyzował, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, a intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT.  Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. - Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian - podsumował Paweł Gruza.

Mówiąc o podatku VAT wiceminister zaznaczył, że celem dotychczasowych zmian było uszczelnienie systemu, co "raczej się udało". - Teraz mają być przeprowadzane w systemie VAT "zmiany punktowe", a także upraszczające, likwidujące "biurokratyczny narzut" - powiedział.

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE