Strona główna » Wiedza » Podatki dla firm » Mały podatnik rozliczając się miesięcznie z VAT może stosować metodę kasową

Mały podatnik rozliczając się miesięcznie z VAT może stosować metodę kasową

06.09.17

Obowiązek składania miesięcznych deklaracji nie pozbawia małego podatnika rozliczania podatku metodą kasową. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2.06.2017 r.

articleImage: Mały podatnik rozliczając się miesięcznie z VAT może stosować metodę kasową fot. Thinkstock

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi samodzielną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej od dnia 1 lutego 2017 r. Zainteresowany prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, i jest czynnym podatnikiem VAT, wykonującym wyłącznie usługi opodatkowane VAT (tzw. „mały podatnik”). Od lutego 2017 r. rozlicza się – w zakresie podatku od towarów i usług – miesięcznie, z zastosowaniem kasowej metody rozliczeń. Wątpliwości podatnika dotyczą ustalenia tego, czy rozliczając się miesięcznie może stosować kasową metodę rozliczeń.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że uzyskanie statusu małego podatnika wiąże się z prawem do stosowania metody kasowej. Jest to jednak dobrowolne. Stąd też ustawa przewiduje, że jej stosowanie następuje w razie złożenia stosownego zawiadomienia w tej sprawie, – przez co podatnik wyraża wolę stosowania tej metody. Skuteczne złożenie zawiadomienia skutkuje tym, że od pierwszego dnia następnego okresu, podatnik stosuje metodę kasową. Obowiązek złożenia zawiadomienia nie oznacza obowiązku uzyskiwania zgody organu podatkowego na stosowanie tej metody. Przez samo złożenie zawiadomienia podatnik uzyskuje prawo do metody kasowej.

DKIS wskazał również na art. 99 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT dotyczący braku możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych przez podatników nowo rejestrowanych (rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych) w ciągu pierwszych 12 miesięcy tej działalności. Zdaniem organu z uwagi jednak na to, że podatnik nie zrezygnował, ani nie utracił prawa do kasowej metody rozliczeń, nadal ma możliwość rozliczania się metodą kasową. W związku z powyższym DKIS stwierdził, że w analizowanej sprawie podatnik jest zobowiązany do składania deklaracji VAT za okresy miesięczne, lecz nie traci prawa do rozliczania metodą kasową.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2.06.2017 r., sygn. 0112-KDIL4.4012.26.2017.2.JK

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: MF
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE