Strona główna » Wiedza » Aktualności » Małe SKOK-i z uproszczoną księgowością

Małe SKOK-i z uproszczoną księgowością

14.02.18

W środę wchodzą w życie przepisy dotyczące zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

articleImage: Małe SKOK-i z uproszczoną księgowością fot. Thinkstock

Rozporządzenie wprowadza uproszczenia dla małych kas. Od 14 lutego mogą kwalifikować umowy leasingu według zasad określonych w przepisach o podatku dochodowym. Nowe przepisy wprowadzają także możliwość odstąpienia od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Małe SKOK-i mogą też podawać mniej informacji w sprawozdaniu finansowym. Nie będą musiały sporządzać chociażby zestawienia zmian w funduszu własnym kasy oraz rachunku przepływów pieniężnych.

Dodatkowo, uproszczenie polegają na zmniejszeniu, z okresów kwartalnych na półroczne, częstotliwości dokonywania przeglądów i aktualizacji wartości zabezpieczeń.

Z uproszczeń mogą korzystać tzw. małe kasy. Są to podmioty, których suma aktywów bilansu kasy na koniec roku obrotowego nie przekraczała 20 mln zł a średnioroczna liczba członków kasy w ostatnim roku obrotowym nie przekraczała 10 tys. osób.

Omawiane zmiany wprowadziło rozporządzenie ministra finansów z 19 stycznia 2018 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
 

MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa Ewa Walińska MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa >>
Publikacja stanowi swoisty i wyjątkowy przewodnik metodyczny po codziennych problemach z dziedziny rachunkowości. >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE