Prawo Podatkowe, Restrukturyzacyjne, Legislacja

Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » KŚT z 2016 r. nie stosuje się jeszcze dla celów podatkowych

KŚT z 2016 r. nie stosuje się jeszcze dla celów podatkowych

15.05.17

Do końca 2017 r. dla celów podatkowych, rachunkowych i statystycznych stosowana jest nadal Klasyfikacja Środków Trwałych z 2010 r. W konsekwencji nowe symbole KŚT wynikające z obecnie obowiązującej Klasyfikacji Środków Trwałych z 2016 r. będą Państwu potrzebne dopiero od 1 stycznia 2018 r. - wyjaśnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego

articleImage: KŚT z 2016 r. nie stosuje się jeszcze dla celów podatkowych fot. Thinkstock

Pytanie

Od stycznia 2017 r. weszły zmiany dotyczące KŚT (zmiany w grupach). Firma programistyczna, która obsługuje naszą firmę (uaktualnia program) twierdzi, że zmiany KŚT zostały przełożone w czasie wg ustawy. Nic takiego nie mogę znaleźć. Jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku dochodowego.

Czy w związku z tym możemy upominać się o uaktualnienie KŚT u programistów?

Odpowiedź

Do końca 2017 r. dla celów podatkowych, rachunkowych i statystycznych stosowana jest nadal Klasyfikacja Środków Trwałych z 2010 r. W konsekwencji nowe symbole KŚT wynikające z obecnie obowiązującej Klasyfikacji Środków Trwałych z 2016 r. będą Państwu potrzebne dopiero od 1 stycznia 2018 r.

Uzasadnienie

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) – dalej nazywane rozporządzeniem w sprawie KŚT z 2016 r. Rozporządzenie to zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) – dalej nazywane rozporządzeniem w sprawie KŚT z 2010 r.

Przepisów rozporządzenia w sprawie KŚT z 2016 r. nie stosuje się jednak jeszcze dla celów podatkowych (a precyzyjniej – dla celów podatku dochodowego), rachunkowych i statystycznych. Z § 2 rozporządzenia w sprawie KŚT z 2016 r. wynika bowiem, że w zakresie tym do końca 2017 r. stosuje się nadal rozporządzenie w sprawie KŚT z 2010 r.

Powyższe oczywiście nie oznacza, że nie możecie się Państwo upominać u programistów o uaktualnienie KŚT. Jednakże dla celów podatkowych, rachunkowych i statystycznych nowe symbole KŚT będą Państwu potrzebne dopiero od 1 stycznia 2018 r. (o ile stosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie KŚT z 2010 r. nie zostanie przed końcem 2017 r. przedłużone).

Tomasz Krywan 15.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE