Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2016 r. Sprawa dotyczyła prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami służbowymi. Chodziło o spółkę prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej tkanin. Odbiorcami towarów spółki były m.in. hurtownie, sklepy, sieci hipermarketów. spółka zatrudnia m.in. pracowników będących przedstawicielami handlowymi. Do zadań przedstawicieli handlowych należy przede wszystkim utrzymanie stałych kontaktów z krajowymi odbiorcami towarów Spółki.

W celu umożliwienia wykonywania przez przedstawicieli handlowych ich zadań spółka udostępnia im samochody służbowe. Samochody służbowe stanowią własność spółki lub są przedmiotem umów leasingu (spółka jest leasingobiorcą). Są to samochody, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Każdy z 9 takich posiadanych przez spółkę samochodów posiada jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą. Samochody te klasyfikowane są na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van. Samochody te w zakresie opisanych w zdaniu poprzednim warunków poddane zostały dodatkowemu badaniu technicznemu przeprowadzonemu przez okręgową stację kontroli pojazdów. Badanie to potwierdzone zostało zaświadczeniem wydanym przez tę stację. Stwierdzenie spełnienia wymagań określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1 ustawy o VAT nastąpiło poprzez stosowną adnotację o spełnieniu tych wymagań w dowodzie rejestracyjnym pojazdów samochodowych objętych treścią wniosku.

Towary i usługi związane z eksploatacją samochodu są to wszelkie towary i usługi umożliwiające prawidłową eksploatację samochodu. Wydatki na eksploatacje samochodów obejmują w szczególności: paliwo, płyny eksploatacyjne (płyn do spryskiwaczy, płyn do chłodnicy, olej silnikowy), elementy wyposażenia (wykładziny, chodniki samochodowe, pokrowce, wycieraczki), kosmetyki samochodowe, usługi mycia, usługi sprzątania, usługi związane z naprawami lub przeglądami. Faktury dotyczące paliwa i innych wydatków związanych z eksploatacją samochodów będą wystawiane na spółkę.

Spółka będzie wykorzystywała samochody do celów własnej działalności gospodarczej - czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, niebędących czynnościami zwolnionymi. Kwestia powierzenia samochodów służbowych przedstawicielom handlowym unormowana jest w spółce regulaminem używania samochodów służbowych. Regulamin ten stanowi także załącznik do umowy pomiędzy spółką a każdym z przedstawicieli handlowych o indywidualnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. Samochody służbowe powierzone zostaną przedstawicielom handlowym tylko i wyłącznie dla celów wykonywania obowiązków pracowniczych i służbowych. Regulamin zabrania wykorzystania samochodów służbowych w celach innych niż służbowe (w szczególności w celach prywatnych). Ewentualne wykorzystanie samochodu służbowego w celach innych niż służbowe kwalifikowane będzie zgodnie z Regulaminem, jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

Spółka zapytała fiskusa, czy będzie mieć prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całość kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodami służbowymi. Sama uważa, że tak. Fiskus się zgodził. Organ potwierdził, że samochody, o których mowa, są samochodami, których konstrukcja wyklucza użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne. W sytuacji zatem, gdy spółka jest w posiadaniu dokumentów, o których mowa w art. 86a ust. 10 ustawy, stwierdzających spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 9 (badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań), na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy, spółce będzie przysługiwało prawo do odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z przedmiotowymi samochodami.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 kwietnia 2016 r., sygn. akt 1061-IPTPP3.4512.71.2016.2.OS, LEX nr 305479

Dowiedz się więcej z książki
Rozliczanie podatku VAT związanego z pojazdami samochodowymi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł