Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Kiedy należy wpłacić ryczałt wynikający z zeznania PIT-28?

Kiedy należy wpłacić ryczałt wynikający z zeznania PIT-28?

29.01.13

Ryczałt za miesiąc grudzień należy wpłacić w terminie złożenia zeznania, tj. nie później niż do końca stycznia 2013 r.

articleImage: Kiedy należy wpłacić ryczałt wynikający z zeznania PIT-28? fot. Thinkstock

Pytanie

Wynajmuję mieszkanie od września 2012 r. i jestem na ryczałcie. Mój dochód wyniósł 5200 zł (4 x 1300 zł) od tego zapłaciłam ryczałt w kwocie 3 x 111 zł. Na koniec roku wypełniam PIT-28, w którym wychodzi mi kwota do zapłaty 109 zł.
Czy ta kwota jest kwotą ryczałtu za miesiąc grudzień i do kiedy mam to wpłacić do urzędu - 20 stycznia czy 31 stycznia 2013 r.?

Podatki 2018. Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28 >>

Odpowiedź

Ryczałt za miesiąc grudzień należy wpłacić w terminie złożenia zeznania, tj. nie później niż do końca stycznia 2013 r.

Uzasadnienie

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych są obowiązani za każdy miesiąc obliczać kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania. W art. 21 ust. 2 ustawy zostało wskazane, że podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku. To oznacza, że wynikający z wyliczenia ryczałt za miesiąc grudzień należy wpłacić w terminie złożenia zeznania, tj. nie później niż do końca stycznia 2013 r.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Sprawdź również

Podatki 2018. Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28 >>

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Vademecum Głównego Księgowego
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

    Obrazek do artykułu: Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

    W piątek w południe z obowiązku przesłania jednolitego pliku kontrolnego wywiązało się nieco ponad milion podatników. Pozostałe pół miliona firm musi to zrobić do poniedziałku - wynika z informacji udzielonych lex.pl przez Ministerstwo Finansów. Więcej

  • Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

    Obrazek do artykułu: Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

    Rok funkcjonowania mechanizmu odwróconego rozliczenia VAT przy robotach budowlanych unaocznił szereg wątpliwości rozliczeniowych. Same przesłanki formalne stosowania tego mechanizmu są proste. Praktyka jest już jednak bardziej skomplikowana. Więcej

  • Kantory jednak bez kas fiskalnych

    Obrazek do artykułu: Kantory jednak bez kas fiskalnych

    Pracujemy nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach – potwierdza Ministerstwo Finansów. Więcej

  • Dokumentacja cen transferowych do końca września

    Obrazek do artykułu: Dokumentacja cen transferowych do końca września

    Ministerstwo Finansów zamierza przedłużyć termin sporządzenia dokumentacji podatkowych i uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Jest już projekt rozporządzenia. Więcej

  • MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

    Obrazek do artykułu: MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

    Organy podatkowe muszą pomagać podatnikom. Nie mogą jednak pozwalać na oszustwa i wyłudzenia – powiedział w czwartek Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na VIII Konferencji Państwo 2.0. Więcej

  • Stefania Słomińska IP: 81.190.* 08-01-2014
    W marcu 2013 złożyłam deklarację w Urzędzie Skarbowym o Okazjonalnym wynajmie mieszkania.
    Kiedy mam rozliczyć PIT 28 z przychodów z tym związanych, skoro w instrukcji jest napisane, że taką deklarację należy złożyć ponad rok od daty składania zeznania PIT 28
    " Każdy podatnik, który chce skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego i korzystać z formularza PIT-
    28 musi wcześniej złożyć deklarację, w której wyrazi chęć rozliczania się za pomocą tej formy
    opodatkowania.
    Ważne jest także, aby dokonać tego z ponad rocznym wyprzedzeniem, niż będzie składane
    faktyczne zeznanie podatkowe. Deklaracja do Urzędu Skarbowego trafić więc musi do 20 stycznia
    2013 roku, jeśli za ten rok chcemy dokonać rozliczenia w styczniu 2014 roku."

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE