Sprawa dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup karnetów sportowych dla pracowników spółki. Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi informatyczne. Spółka planuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wprowadzenie pozapłacowych świadczeń na rzecz swoich pracowników w postaci karnetów sportowych (karty multisport), które mają być w 50 proc. finansowane ze środków obrotowych spółki, a w 50 proc. przez pracowników. Pozapłacowe świadczenia stanowić będą przychody podatkowe pracowników ze stosunku pracy.

Powstało pytanie, czy wydatki na te karnety spółka ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych, oczywiście w odpowiedniej proporcji. Wspólnik w spółce, który wystąpił z pytaniem do fiskusa, uważa, że tak. Zakup karnetów sportowych przez spółkę ma na celu stworzenie dobrej atmosfery w pracy, poprawę komunikacji i kontaktów pomiędzy pracownikami, zwiększenie integracji pracowników i integracji pracowników z pracodawcą. Te czynniki przekładać się będą na zwiększenie efektywności pracy pracowników pracujących w zespołach/grupach/przy projektach, w których dopiero wkład wszystkich pracowników przynosi wymierne efekty. A to wszystko wpływa natomiast na wysokość osiąganych przez spółkę przychodów.

Fiskus się zgodził. Organ uznał, że wydatki na rzecz pracowników w postaci zakupu świadczeń (karnetów) sportowych ponoszone przez spółkę ze środków obrotowych, są pośrednio związane z prowadzoną przez tę spółkę działalnością. Korzystanie przez pracowników z tego typu świadczeń służy integracji i poprawie komunikacji wewnętrznej pracowników, sprzyja zwiększeniu wydajności i efektywności pracy, zintegrowaniu pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji przekłada się na wysokość osiąganych przez tę Spółkę przychodów. Należy więc uznać, że zachodzą przesłanki uprawniające do zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów spółki komandytowej.

W przypadku spółki komandytowej, jej wspólnik może więc zaliczyć w koszty część wydatków poniesionych na ten cel, proporcjonalnie do swojego udziału.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2017 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2017.1.BJ

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów