Strona główna » Wiedza » Aktualności » JPK_VAT zastąpi deklaracje podatkowe

JPK_VAT zastąpi deklaracje podatkowe

14.02.18

26 lutego najmniejsze firmy po raz pierwszy wyślą jednolity plik kontrolny. Za jakiś czas zniknie obowiązek składania deklaracji VAT – potwierdza Ministerstwo Finansów.

articleImage: JPK_VAT zastąpi deklaracje podatkowe fot. Thinkstock

Resort finansów dostrzega wiele zalet płynących z informacji zawartych w JPK_VAT, stąd m.in. rozszerzenie obowiązku ich wysyłania przez najmniejsze podmioty.

Koniec deklaracji podatkowych
Jak wynika z zapewnień Łukasza Świerżewskiego, rzecznika prasowego MF, za jakiś czas jednolite pliki kontrolne zastąpią deklaracje podatkowe. Jego zdaniem, informacje, które organy podatkowe czerpią z jpk, będą wystarczające. Resort prowadzi teraz zakrojone na szeroką skalę akcje informacyjne. Ministerstwu zależy, aby proces wdrożenia obowiązku przesyłania jpk przebiegł jak najsprawniej. Dzięki temu szybciej będzie można zlikwidować obowiązek składania deklaracji podatkowych.

Dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców

Likwidacja deklaracji podatkowych i powielania danych dotyczących rozliczeń VAT z pewnością jest dobrym pomysłem. Nie da się jednak nie zauważyć, że przesyłanie jpk, zwłaszcza w początkowym okresie, będzie powodowało wiele problemów.

Jak tłumaczy Małgorzata Ciołek, doradca podatkowy w kancelarii act BSWW, przygotowywanie plików JPK_VAT będzie niewątpliwie dodatkowym obciążeniem dla mikroprzedsiębiorców. Ekspertka podkreśla, że podatnicy VAT, również ci składający deklaracje VAT kwartalnie, będą zobligowani do comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT w wersji elektronicznej. Niedopełnienie obowiązku złożenia JPK_VAT w wyznaczonym terminie będzie mogło skutkować sankcjami karno-skarbowymi.

Na ryzyko istnienia problemów z jpk wskazuje również Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, prowadząca własną kancelarię prawną. Ekspertka liczy jednak, że za jakiś czas, gdy zniknie obowiązek wysyłania deklaracji podatkowych, rozliczenie VAT będzie proste i dzięki jpk w pełni zautomatyzowane.

Czytaj również:

- Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwolni z przesyłania JPK_VAT >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE