Strona główna » Wiedza » Aktualności » JPK_VAT zastąpi deklaracje podatkowe

JPK_VAT zastąpi deklaracje podatkowe

14.02.18

26 lutego najmniejsze firmy po raz pierwszy wyślą jednolity plik kontrolny. Za jakiś czas zniknie obowiązek składania deklaracji VAT – potwierdza Ministerstwo Finansów.

articleImage: JPK_VAT zastąpi deklaracje podatkowe fot. Thinkstock

Resort finansów dostrzega wiele zalet płynących z informacji zawartych w JPK_VAT, stąd m.in. rozszerzenie obowiązku ich wysyłania przez najmniejsze podmioty.

Koniec deklaracji podatkowych
Jak wynika z zapewnień Łukasza Świerżewskiego, rzecznika prasowego MF, za jakiś czas jednolite pliki kontrolne zastąpią deklaracje podatkowe. Jego zdaniem, informacje, które organy podatkowe czerpią z jpk, będą wystarczające. Resort prowadzi teraz zakrojone na szeroką skalę akcje informacyjne. Ministerstwu zależy, aby proces wdrożenia obowiązku przesyłania jpk przebiegł jak najsprawniej. Dzięki temu szybciej będzie można zlikwidować obowiązek składania deklaracji podatkowych.

Dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców

Likwidacja deklaracji podatkowych i powielania danych dotyczących rozliczeń VAT z pewnością jest dobrym pomysłem. Nie da się jednak nie zauważyć, że przesyłanie jpk, zwłaszcza w początkowym okresie, będzie powodowało wiele problemów.

Jak tłumaczy Małgorzata Ciołek, doradca podatkowy w kancelarii act BSWW, przygotowywanie plików JPK_VAT będzie niewątpliwie dodatkowym obciążeniem dla mikroprzedsiębiorców. Ekspertka podkreśla, że podatnicy VAT, również ci składający deklaracje VAT kwartalnie, będą zobligowani do comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT w wersji elektronicznej. Niedopełnienie obowiązku złożenia JPK_VAT w wyznaczonym terminie będzie mogło skutkować sankcjami karno-skarbowymi.

Na ryzyko istnienia problemów z jpk wskazuje również Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, prowadząca własną kancelarię prawną. Ekspertka liczy jednak, że za jakiś czas, gdy zniknie obowiązek wysyłania deklaracji podatkowych, rozliczenie VAT będzie proste i dzięki jpk w pełni zautomatyzowane.

Czytaj również:

- Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwolni z przesyłania JPK_VAT >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  Obrazek do artykułu: Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  W piątek w południe z obowiązku przesłania jednolitego pliku kontrolnego wywiązało się nieco ponad milion podatników. Pozostałe pół miliona firm musi to zrobić do poniedziałku - wynika z informacji udzielonych lex.pl przez Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Obrazek do artykułu: Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Rok funkcjonowania mechanizmu odwróconego rozliczenia VAT przy robotach budowlanych unaocznił szereg wątpliwości rozliczeniowych. Same przesłanki formalne stosowania tego mechanizmu są proste. Praktyka jest już jednak bardziej skomplikowana. Więcej

 • Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Obrazek do artykułu: Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Pracujemy nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach – potwierdza Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Obrazek do artykułu: Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Ministerstwo Finansów zamierza przedłużyć termin sporządzenia dokumentacji podatkowych i uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Jest już projekt rozporządzenia. Więcej

 • MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Obrazek do artykułu: MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Organy podatkowe muszą pomagać podatnikom. Nie mogą jednak pozwalać na oszustwa i wyłudzenia – powiedział w czwartek Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na VIII Konferencji Państwo 2.0. Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE