Strona główna » Wiedza » Aktualności » Jest porozumienie o współpracy w zwalczaniu przestępstw „białych kołnierzyków”

Jest porozumienie o współpracy w zwalczaniu przestępstw „białych kołnierzyków”

30.01.14

W czwartek, 30 stycznia br. minister finansów Mateusz Szczurek, szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, oraz prokurator generalny Andrzej Seremet podpisali porozumienie ws. przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej, potocznie nazywanej przestępczością "białych kołnierzyków".

articleImage: Jest porozumienie o współpracy w zwalczaniu przestępstw „białych kołnierzyków” fot. Thinkstock

Szef MSW podkreślił, że celem porozumienia jest walka ze szczególnym rodzajem przestępczości, której ceną są dochody budżetu państwa. Przestępczość tzw. „białych kołnierzyków” są to oszustwa podatkowe, wyłudzenia podatku VAT, przestępczość transgraniczna, oparta o mechanizmy przepływów finansowych, przestępstwa związane z obrotem artykułami akcyzowymi, a także w obrocie paliwem, złomem czy stalą. Skala tej przestępczości powoduje konieczność znalezienia nowych form zwalczania tej przestępczości.

Minister Sienkiewicz poinformował, że porozumienie określa współdziałanie na rzecz stworzenia takiego systemu prawnego i organizacyjnego, który będzie skutecznie ograniczał i eliminował tego rodzaju przestępczość gospodarczą.

Mateusz Szczurek, minister finansów dodał, że przestępczość gospodarcza to nie tylko uszczuplanie dochodów państwa, czy obniżanie należnych państwu podatków, ale także oznacza zmuszanie wszystkich uczciwych Polaków do płacenia wyższych podatków. Szef resortu finansów zwracał uwagę na fakt, że przestępczość gospodarcza powoduje także nierówne funkcjonowanie gospodarki, w tym także w obszarze wolnej konkurencji.

Z kolei Andrzej Seremet, Prokurator Generalny wyjaśnił, że sygnatariusze porozumienia dokonają przeglądu istniejącego ustawodawstwa i zweryfikują, czy wszystkie mechanizmy są adekwatne i zaproponują ewentualnie nowe rozwiązania. Prokurator Generalny zwrócił uwagę, że zwalczanie przestępstw gospodarczych jest niezwykle istotne także z punktu widzenia interesów budżetowych Unii Europejskiej. Podkreślił, że Walka z przestępczości gospodarczą, która w efekcie powoduje uszczuplenia podatkowe jest wspólnym celem państw unijnych.
Porozumienie ma doprowadzić do sytuacji, w której przestępczość gospodarcza, tzw. „białych kołnierzyków” będzie skutecznie zwalczana, przy zachowaniu właściwego balansu między swobodą prowadzenia działalności gospodarczej przez uczciwych podatników.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: MSW
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE