Jaką stawkę amortyzacji należy zastosować dla wykorzystywanego w działalności kontenera budowlanego, który będzie używany dłużej niż rok?
Najbardziej odpowiednim zakwalifikowaniem środka trwałego w postaci kontenera budowlanego, w ramach Klasyfikacji Środków Trwałych, wydaje się klasyfikowane w ramach grupy 8 (Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane), podgrupa 80 (Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane), rodzaj 806 (Kioski, budki, baraki, domki campingowe, etc.).
Dla podgrupy 806 (Kioski, budki, baraki, domki campingowe - niezwiązane trwale z gruntem) roczna stawka amortyzacji wynosi 10%.
Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych zawiera załącznik nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.). Dla podgrupy 806 (Kioski, budki, baraki, domki campingowe - niezwiązane trwale z gruntem) roczna stawka amortyzacji wynosi 10%.

Uwagi
Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania m.in. środka trwałego według Klasyfikacji Środków Trwałych, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania takiej klasyfikacji.
Należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji środków trwałych do odpowiedniej grupy. Klasyfikacji tej nie zawsze potrafi dokonać również doradca podatkowy, głównie ze względu na brak należytej wiedzy technicznej (często inżynieryjnej) i statystycznej, dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej jednak zwrócić się do powyżej wskazanego Urzędu Statystycznego z prośbą o dokonanie klasyfikacji środka trwałego na gruncie KŚT.
Należałoby przeanalizować, czy w tym konkretnym przypadku podatnik może skorzystać z korzystniejszych zasad amortyzacji, w szczególności z tzw. jednorazowej amortyzacji.
Odnośnie jednorazowej amortyzacji należy wskazać, iż zgodnie z art. 16k ust. 7 u.p.d.o.p., podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Zatem, o ile podatnik spełni warunki jednorazowej amortyzacji, istnieje możliwość stosowania jednorazowej amortyzacji.