Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Jak od 1 stycznia 2014 r. będziemy rozliczać na gruncie VAT refaktury dotyczące usług telekomunikacyjnych?

Jak od 1 stycznia 2014 r. będziemy rozliczać na gruncie VAT refaktury dotyczące usług telekomunikacyjnych?

04.10.13

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia, w tym odsprzedaży, usług telekomunikacyjnych powstawać będzie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności.

articleImage: Jak od 1 stycznia 2014 r. będziemy rozliczać na gruncie VAT refaktury dotyczące usług telekomunikacyjnych? fot. Thinkstock

Pytanie

Jak od 1 stycznia 2014 r. będziemy rozliczać na gruncie VAT refaktury dotyczące usług telekomunikacyjnych?
Podpisaliśmy umowę najmu z firmą X. Zaznaczono w niej, że będziemy obciążać kontrahenta za usługi telekomunikacyjne na podstawie naszych faktur.
Czy obowiązek podatkowy w przypadku takiej refaktury powinniśmy ustalać zgodnie z datą wystawienia przez nas faktury na najemcę?
Dla przykładu, w lutym otrzymujemy fakturę za usługi styczniowe i refakturujemy je na kontrahenta z terminem płatności 14 dni od dnia wystawienia.
Czy luty 2014 r. będzie dla nas jako refakturującego usługi telekomunikacyjne właściwym miesiącem rozliczenia?

Odpowiedź

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia, w tym odsprzedaży, usług telekomunikacyjnych powstawać będzie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności. W przedstawionej sytuacji oznaczać to będzie powstanie obowiązku podatkowego w lutym 2014 r. (w dniu wystawienia refaktury na najemcę).

Uzasadnienie

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązywać będą nowe przepisy określające zasady powstawania obowiązku podatkowego. Przepisy te określać będzie nowy art. 19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.

Przepisy te – podobnie jak przepisy obecnie obowiązujące – nie będą określać szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego przy tzw. refakturowaniu. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży towarów i usług dokumentowanych "refakturami" powstaje na zasadach właściwych dla odsprzedawanych towarów i usług (odpowiednie zastosowanie będzie miał, przykładowo, wyrok NSA z 25 października 2012 r., I FSK 65/12). W przypadku odsprzedaży (refakturowaniu) usług telekomunikacyjnych obowiązek ten powstawać zatem będzie z chwilą wystawienia faktury (zob. art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret pierwsze u.p.t.u.), nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności (zob. art. 19a ust. 7 u.p.t.u.).

W przedstawionej sytuacji faktury (refaktury) dokumentujące odsprzedaż usług telekomunikacyjnych będą wystawiane w lutym 2014 r., a więc obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży tych usług będzie powstawał w lutym 2014 r. (w dniu wystawienia faktury). Nie będzie mieć znaczenia, że przedmiotem odsprzedaży będą usługi telekomunikacyjne wykonane w styczniu 2014 r. Nie będzie miał również – inaczej niż ma się rzecz obecnie – termin płatności za odsprzedawane usługi telekomunikacyjne, gdyż przed jego upływem zostanie wystawiona faktura (zasadą obowiązującą od 1 stycznia 2014 r. przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych będzie zaś powstawanie obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury).

Tomasz Krywan 04.10.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Vademecum Głównego Księgowego
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • VAT: wynajem nie wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

  Obrazek do artykułu: VAT: wynajem nie wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

  Przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli samochód osobowy, który kupił, przeznaczył wyłącznie na wynajem. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w... Więcej

 • Od 1 stycznia nowe wzory formularzy w zakresie CIT

  Obrazek do artykułu: Od 1 stycznia nowe wzory formularzy w zakresie CIT

  Minister finansów określił nowe wzory deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Więcej

 • Rząd chce przeprowadzić nowelizację budżetu

  Obrazek do artykułu: Rząd chce przeprowadzić nowelizację budżetu

  Z powodu źle zaplanowanych i źle wykonanych dochodów trzeba nowelizować budżetu - zapowiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Według ministra Henryka Kowalczyka deficyt może wzrosnąć o 5-10 mld zł, ale resort finansów zakłada wzrost o 3,8-3,9 mld... Więcej

 • Koszt odniesienia kwoty wolnej od podatku to 15,5 mld zł

  Obrazek do artykułu: Koszt odniesienia kwoty wolnej od podatku to 15,5 mld zł

  Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł będzie kosztować sektor finansów publicznych 15,5 mld zł, ale dzięki większej konsumpcji część tych pieniędzy wróci do budżetu - napisano w uzasadnieniu prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o... Więcej

 • Podatki a prezenty i wigilia pracownicza

  Obrazek do artykułu: Podatki a prezenty i wigilia pracownicza

  Grudzień to miesiąc wydarzeń specjalnych organizowanych przez pracodawców dla pracowników, podczas których wręczane są liczne prezenty i upominki. Oprócz przyjemnych chwil w gronie koleżanek i kolegów z pracy, łączy się to z wątpliwościami... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE