Strona główna » Wiedza » Aktualności » Gminy zachęcają do płacenia PIT u siebie

Gminy zachęcają do płacenia PIT u siebie

09.02.18

Im więcej podatników rozlicza swój PIT na terenie danej gminy, tym więcej otrzymuje ona pieniędzy. Jedna osoba zapewnia gminie dodatkowe 2 tys. zł.

articleImage: Gminy zachęcają do płacenia PIT u siebie fot. Thinkstock

PIT jest dochodem budżetu państwa, jednakże część wpływów z tego tytułu przekazywana jest gminom. M.in. z tego właśnie powodu stosują one różnego rodzaju zachęty, by podatnicy składali deklaracje i rozliczali PIT na ich właśnie terenie. Przypominają także, że podatek rozlicza się w miejscu zamieszkania podatnika, a nie koniecznie w miejscu zameldowania.

Zachęty do płacenia podatków

Dariusz Nowak, kierownik referatu ds. informacji medialnej w biurze prasowym Urzędu Miasta Krakowa przekonuje, że od 2012 r. miasto stara się przekonać mieszkańców, żeby rozliczali swój podatek PIT na terenie Krakowa. Szósty rok kampanii informacyjno-promocyjnej przebiegał pod hasłem „Bądź bohaterem Krakowa – płać podatki w naszym mieście”. W 2017 r. przybyło 21 085 podatników, co przełożyło się na około 47,4 mln zł wpływu do budżetu miasta. Od 2012 r. Kraków pozyskał ponad 55 tysięcy nowych podatników. By to osiągnąć, stosowane były różne sposoby motywowania: konkursy, dostęp do biletów. W najbliższym czasie wprowadzona zostanie dodatkowo Karta Krakowska. Będzie specjalny program lojalnościowy dla mieszkańców Krakowa i osób płacących tam podatki. Karta będzie miała na celu: położenie nacisku na utrwalenie więzi mieszkańców z miastem, w tym poprzez wzrost liczby mieszkańców, zwiększenie dostępności do usług publicznych, w szczególności w zakresie komunikacji miejskiej i dóbr kulturalnych, oraz wzrost dochodów gminy. Z informacji udzielonych przez Dariusza Nowaka wynika, że pozyskanie jednego podatnika skutkuje zwiększeniem dochodów na poziomie 2 tys. zł.

Świadomość podatników równie ważna

Do płacenia u siebie podatku od lat skutecznie zachęca również Łódź. Dochody z tytułu udziału w PIT od kilku ostatnich lat systematycznie rosną. W 2014 r. wyniosły nieco ponad 805 mln zł. Za zeszły rok powinny natomiast osiągnąć poziom niecałych 920 mln zł. Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta potwierdza, że miasto od lat apeluje do mieszkańców, by rozliczali się w Łodzi. Organizowane są liczne akcje informacyjne m.in. w internecie. Nie ma co prawda żadnych nagród, ale – jak zapewnia rzecznik - musi działać świadomość podatników, w myśl zasady tu mieszkasz, tu twoje dziecko się uczy, tu pracujesz - tu się rozlicz.
 

1232-0307_228-229.jpg Finanse Komunalne >>
Miesięcznik Regionalnych Izb Obrachunkowych wydawany od maja 1994 roku. W stałych działach omawiane są problemy praktyczne i teoretyczne działalności budżetowo-finansowej gmin oraz funkcjonowania Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO) >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE