Po wejściu w życie przepisów ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych doradca podatkowy wykonując ten zawód będzie mógł pozostawać w stosunku zatrudnienia z przedsiębiorcami w rozumieniu art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Zobacz: Deregulacja ogranicza czynności zastrzeżone dla doradców podatkowych >>

Zatrudniając się w tego typu podmiotach, doradca podatkowy będzie uprawniony do wykonywania zawodu tylko na rzecz tych podmiotów - nie będzie mógł natomiast wykonywać czynności doradztwa na rzecz podmiotów zewnętrznych w stosunku do pracodawcy. Dopuszczenie możliwości wykonywania zawodu doradcy podatkowego i pozostawania w zatrudnieniu w pomiotach innych niż uprawnione do wykonywania doradztwa podatkowego będzie możliwe tylko wtedy, gdy:
• nie będzie powodować konfliktu interesów i niezgodności między poszczególnymi rodzajami działalności lub zatrudnienia,
• nie naruszy niezależności i bezstronności doradcy podatkowego,
• nie będzie sprzeczne z zasadami etyki zawodowej doradcy podatkowego.

Ustawa deregulacyjna wprowadza też zapis, zgodnie z którym doradca podatkowy wykonujący zawód w ramach stosunku pracy w podmiocie innym niż uprawniony do wykonywania doradztwa podatkowego ma zajmować samodzielne stanowisko podległe bezpośrednio kierownikowi podmiotu, w którym jest zatrudniony. Doradca nie jest w takim przypadku związany poleceniem co do treści udzielanych porad, opinii lub wyjaśnień. Do czasu pracy doradcy podatkowego zaliczany będzie czas niezbędny do załatwienia spraw poza lokalem podmiotu, w którym jest zatrudniony, w szczególności w sądach i w organach administracji publicznej, oraz czas przygotowania się do tych czynności.

Zobacz też: Profesjonalne wsparcie kontrolowanych podatników jest istotne >>

Książka  "Doradca podatkowy podczas kontroli skarbowej" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>