Strona główna » Wiedza » Interpretacje » Decyzja o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych bez opłaty skarbowej

Decyzja o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych bez opłaty skarbowej

19.05.17

Nie trzeba płacić opłaty skarbowej za wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych. I nie ma tu znaczenia rodzaj zabudowy. Może to być zabudowa zagrodowa, mieszkaniowa, a także innego rodzaju. Tak wskazał minister finansów w interpretacji ogólnej z 25 kwietnia 2017 r.

articleImage: Decyzja o warunkach zabudowy dla budynków mieszkalnych bez opłaty skarbowej fot. Thinkstock

Sprawa dotyczyła wyłączenia opłaty skarbowej w sprawach budownictwa mieszkaniowego. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu podlega, bowiem ustawie o opłacie skarbowej. Stawka od wydania tej decyzji została określona w wysokości 107 zł. Jednocześnie wyłączone od opłaty skarbowej jest dokonanie czynności urzędowej w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Powstała jednak wątpliwość, czy przedmiotowe wyłączenie od opłaty skarbowej będzie miało zastosowanie w przypadku wydania decyzji o warunkach zabudowy, której przedmiotem jest ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej realizację budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem w zabudowie zagrodowej.

Szkopuł w tym, że ustawa o opłacie skarbowej nie zawiera własnej definicji pojęcia „sprawa budownictwa mieszkaniowego”, co oznacza, że pojęciu temu należy nadać taką treść, jaka wynika z Prawa budowlanego, stanowiącego podstawę wydawania pozwoleń na budowę.

Minister finansów uznał, że w kontekście tej ustawy nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowych, wydanie zaświadczeń oraz zezwoleń (pozwoleń) w ramach procesu budowlanego związanego z budową budynku mieszkalnego, w tym zagospodarowania terenu budowy wraz z wykonaniem przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, zjazdu z drogi, a także budowy garażu (zarówno umiejscowionego w bryle budynku, jak i wolnostojącego). Niezbędnym elementem realizacji procesu budowlanego jest decyzja o warunkach zabudowy. A jeżeli przedmiotem tej decyzji jest ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej realizację budowy wyłącznie budynku mieszkalnego, nie podlega ona opłacie skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej, jako wydana w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Minister finansów przyjął, że kryterium decydującym o zastosowaniu wyłączenia od opłaty skarbowej w odniesieniu do decyzji o warunkach zabudowy jest rodzaj inwestycji, dla której jest ona wydawana, bez względu na to, w ramach, jakiej zabudowy (zagrodowej, mieszkaniowej, innej) realizowana będzie na podstawie tej decyzji oraz innych wymaganych pozwoleń budowa budynku mieszkalnego.

Interpretacja ogólna ministra finansów z 25 kwietnia 2017 r., sygn. PS1.8201.1.2017, LEX nr 345194

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: MF
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE