Obecnie indywidualne dane podatkowe dotyczące podatników CIT nie są publicznie dostępne. Powoduje to, iż obywatele nie mają informacji o działalności podatników, w tym o efektach, również podatkowych, takiej działalności. Udostępnienie ich opinii publicznej umożliwi społeczną kontrolę nad zachowaniem podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz ułatwi pracę organizacjom pozarządowym typu „watch dog”, które zyskają dostęp do danych i materiały do analiz

Zgodnie z projektem publikowane będą mogły być dane podatkowe wynikające z zeznania CIT, np. przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód, podstawa opodatkowania i należny podatek, a także dane identyfikacyjne podatnika wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który informacja jest publikowana. Informacja taką będzie mogła wskazywać także wysokość efektywnej stopy podatkowej danego podatnika, obliczonej jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym za ten sam rok podatkowy.

Podawanie do publicznej wiadomości ma dotyczyć danych tych podatników, których przychody za rok podatkowy, za który informacje mają zostać opublikowane, mieścić się będą w grupie 1 proc. podatników CIT wykazujących najwyższe przychody. Podawanie tych danych podatkowych nie będzie naruszać przepisów o tajemnicy skarbowej.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów