Strona główna » Wiedza » Aktualności » Czynsz za mieszkanie i opłaty za media mogą być kosztem

Czynsz za mieszkanie i opłaty za media mogą być kosztem

14.03.18

Przedsiębiorca, który zarejestrował działalność gospodarczą w domu, może odliczyć część płaconego czynszu i mediów.

articleImage: Czynsz za mieszkanie i opłaty za media mogą być kosztem fot. Thinkstock

Kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkami wskazanymi w ustawie o PIT. Wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Czynsz i media do odliczenia
Przedsiębiorca, który ma zarejestrowaną firmę w domu, w którym mieszka, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część czynszu i opłat za media związanych z mieszkaniem. Odliczyć można zatem wydatki na ogrzewanie, energię, internet czy wodę.  
Potwierdza to m.in. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji z 21.12.2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.361.2017.1.ES.

Co istotne, nie jest możliwe rozliczenie całości opłat. Odlicza się tylko taką część opłat, w jakim zakresie mieszkanie jest wykorzystywane do celów prowadzenia firmy. Jeśli zatem przedsiębiorca wykorzystuje 20 proc. mieszkania, taką część czynszu i opłat za media będzie mógł zaliczyć do kosztów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25.04.2013 r., nr ITPB1/415-182/13/WM wyjaśnił, że przy ustalaniu wydatków na eksploatację części lokalu mieszkalnego, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w tym lokalu działalności gospodarczej, należy ustalić jaka kwota z tych wydatków dotyczy części lokalu mieszkalnego przypadającej na działalność gospodarczą.

Nie trzeba wydzielać pomieszczenia
Przepisy nie nakazują, aby przedsiębiorca specjalnie wyodrębniał pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Nie ma również znaczenia fakt, że podatek od nieruchomości od danego mieszkania nie jest płacony według stawek należnych dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Warto dodać, że w przypadku ewentualnej kontroli przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że przyjęta przez niego powierzchnia jest wykorzystywana na potrzeby firmy.

Więcej tekstów przygotowanych na Dzień Edukacji Prawnej znajdziesz tutaj >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE