Czy twórca utworu muzycznego, nieprowadzący działalności gospodarczej, musi odprowadzić podatek VAT i instalować kasę fiskalną jeżeli swój utwór nagrany na płycie sprzedaje przez Internet?
Artysta sfinansował nagranie i produkcję płyt z własnymi utworami. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Swoje płyty pragnie sprzedawać przez Internet.
Czy w takim przypadku:
- stanie się podatnikiem VAT po przekroczenie obrotu?
- jaką stawką podatku VAT winna być opodatkowana sprzedaż?
- czy musi instalować kasę rejestrującą (czy też może skorzystać ze zwolnienia poz. 37 załącznika)?

Przed przekroczeniem kwoty obrotu zwolnionej podmiotowo z VAT, podatnik powinien zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.
Sprzedaż powinna być opodatkowana stawką VAT 22%.
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej nie ma w tym przypadku zastosowania.
Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. Nie chodzi tu jednak o działalność gospodarczą zdefiniowaną w odrębnych ustawach, ale o wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy (art. 15 ust. 2 u.p.t.u.). Wskazanej w pytaniu działalności nie należałoby traktować jako działalności gospodarczej w przypadku gdyby twórca wykonywał czynności na zlecenie innego podmiotu i był z tym podmiotem związany stosunkiem prawnym co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia o odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 u.p.t.u.). Tak jednak w analizowanym przypadku nie jest, a zatem twórca utworu muzycznego, który po dokonaniu nagrania i produkcji płyt sprzedaje te płyty za pośrednictwem Internetu, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W tej sytuacji, ma on prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT (art. 113 u.p.t.u.), a przed dniem utraty prawa do tego zwolnienia, tj. przed dniem, w którym obrót z tytułu sprzedaży czynności przedmiotowo opodatkowanych VAT przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej w danym roku sprzedaży wartość 100.000 zł., będzie miał obowiązek zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT (art. 96 ust. 5 pkt 2 u.p.t.u. w związku z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 215, poz. 1666). Nadwyżka ponad kwotę obrotu 100.000 zł. powinna zostać opodatkowana.
Nie ma wątpliwości, iż mamy tu do czynienia ze sprzedażą płyt jako towaru (wniosek z art. 2 pkt 6 u.p.t.u.). O preferencyjnym zatem opodatkowaniu analizowanych czynności jako usług twórców i artystów wynagradzanych w formie honorariów, o których mowa w pozycji 162 załącznika nr 3 do u.p.t.u. oraz pozycji 11 załącznika nr 4 do u.p.t.u. nie może być tu mowy. Dla dostawy płyt kompaktowych z muzyką ustawodawca nie przewiduje preferencyjnej stawki VAT, a zatem należy ją opodatkować stawką podstawową - 22% (art. 41 ust. 1 u.p.t.u.).
Nie ma również dobrych wiadomości jeżeli chodzi o skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Jak bowiem wynika z § 4 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 224, poz. 1797, z późn. zm.) - dalej r.z.k.r., określonych w 2 i 3 r.z.k.r. zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, przy dostawie nagranych płyt CD i DVD nie stosuje się. Zatem zwolnienie, o którym mowa w poz. 37 załącznika do r.z.k.r. nie będzie tu miało zastosowania - obrót uzyskany z tytułu sprzedaży płyt powinien być ewidencjonowany na kasie rejestrującej.