Strona główna » Czy roboty zastąpią księgowych?

Czy roboty zastąpią księgowych?

04.04.18

W pracy księgowych coraz więcej procesów przeprowadza się automatycznie. Nie da się ukryć, że nowe technologie będą odgrywały w tej branży coraz większą rolę. Raportowanie JPK to jeden z przykładów postępującej informatyzacji. Różne pisma i wnioski też można zautomatyzować.

articleImage: Czy roboty zastąpią księgowych? fot. Thinkstock

Aż 67 proc. ankietowanych ostatnio przez EY jest przekonanych, że nowe technologie będą odgrywały coraz większą rolę w firmie. Technologia, w tym robotyzacja, pozwoli księgowym nie tylko odtwarzać zdarzenia z przeszłości, ale na podstawie posiadanych danych przewidywać wyzwania podatkowe i księgowe w przyszłości – takie wnioski płyną z badania firmy doradczej EY „Robot w służbie księgowości”, przeprowadzonego na grupie blisko 150 przedstawicieli zarządów, dyrektorów finansowych i głównych księgowych.

Robotyka przyspieszy wykonywania zadań
Nie da się ukryć, że zmiany legislacyjne spowodują transformację raportowania księgowego. Jednolity Plik Kontrolny, split payment czy zmiany zasad stosowania cen transferowych zmniejszają pole do interpretacji dla księgowych i przenoszą centrum kompetencji księgowych w kierunku specjalistów od IT. Ponad 2/3 ankietowanych jest przekonanych, że nowe technologie, takie jak rozwiązania robotyczne, automatyzacja procesów księgowych czy sztuczna inteligencja, będą odgrywały coraz większą rolę w ich firmie. Marcin Jurczak, partner, lider zespołu usług księgowych i płacowych EY tłumaczy, że robotyka przyspiesza wykonanie zadań i uwalnia zasoby ludzkie w organizacji, umożliwiając przesunięcie ich do bardziej zaawansowanych zadań. Zwraca uwagę, że w połączeniu z optymalizacją procesów, automatyzacja umożliwia uwolnienie niemalże połowy zasobów ludzkich w organizacji. W efekcie rośnie poziom zadowolenia klientów, którym taka firma dostarcza usługę szybciej i jest ona lepszej jakości. Jego zdaniem zwiększa się też poziom innowacyjności w firmie, dzięki uwolnionym zasobom ludzkim, poprawie analityki biznesowej i wykonywaniu zadań w czasie rzeczywistym.

Ewolucja technologiczna
Z badania EY wynika dodatkowo, że co druga firma (52 proc.) wykorzystuje nowe technologie w sprawozdawczości podatkowej a 46 proc. badanych w sprawozdaniach rocznych czy kwartalnych. Nieco ponad 40 proc. firm wykorzystuje technologię w bieżącej rejestracji transakcji, a 38 proc. badanych używa nowych technologii do rozliczeń miesięcznych.

Jednak tylko 7 proc. badanych planuje zmiany w sposobie księgowości w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ankietowani EY jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy wskazują: brak budżetu (38 proc.), brak informacji o istniejących rozwiązaniach (34 proc.) oraz konieczność zmian procesu księgowego (24 proc.).

Użyteczność ma duże znaczenie
Technologie działają szybciej i sprawniej, co przekłada się na wzrost efektywności procesów księgowych. Tego zdania było niemal 60 proc. badanych. W praktyce potwierdza to również działanie robota Krystyna. Robot pracuje w EY od niemal dwóch lat. Pomaga księgować wyciągi bankowe, transakcje zakupu i sprzedaży. Sprawdza też numery NIP i VAT. Dla porównania - człowiek sprawdza jeden numer NIP przez ok. minutę, robotowi czynność ta zajmuje 20 sekund – mówi Renata Kwas, Menedżer Projektu w Zespole Usług Księgowych i Płacowych EY.

Użytecznym narzędziem jest również LEX Documento, dzięki któremu można automatycznie tworzyć, uzupełniać i sprawdzać poprawność różnego rodzaju dokumentów niezbędnych do komunikacji m.in. z organami podatkowymi.

LEX Documento >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE