Podmiot gospodarczy nie posiadający wpisu na listę osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych chce ww. zakresie rozpocząć prowadzenie działalności. W związku z tym, chce podpisać umowę współpracy z biurem rachunkowym.
Czy podpisana umowa współpracy z biurem rachunkowym uprawnia podmiot gospodarczy do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
Umowa o współpracy w zakresie usług księgowych, w ramach których podmiot nieuprawniony będzie wykonywał przedmiotowe usługi za pośrednictwem biura posiadającego takie uprawnienia - jest możliwa. Inaczej mówiąc, w tym przypadku podmiot nieposiadający bezpośrednio uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może taką działalność wykonywać, ponieważ przepisy wyraźnie wskazują, że nieuprawnione podmioty tego typu działalność mogą wykonywać poprzez osoby uprawnione, przy czym brak wskazania formy prawnej współpracy. Tak więc dopuszczalne są również umowy o współpracy, zawarte na zasadach ogólnych.
Według art. 76a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) - dalej u.o.r. - usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 u.o.r.

Działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać:
1) przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
2) pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są osoby posiadające certyfikat księgowy, osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych. Dodatkowo osoby uprawnione mogą przy wykonywaniu przedmiotowych czynności korzystać z pomocy osób nieuprawnionych. W takim przypadku zobowiązane są zapewnić stały i bezpośredni nadzór nad wykonywaniem tych czynności.
Osoby, które po otrzymaniu certyfikatu księgowego, uzyskaniu wpisu do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych, zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwa skarbowe oraz za czyny określone w rozdziale 9 u.o.r., nie są uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dagmara Leszczyńska-Trochonowicz