Pytanie

Podatnik posiadający przyznaną emeryturę z KRUS dodatkowo prowadzi działalność gospodarzą (ryczałt) i opłaca co miesiąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Podatnik dowiedział się, że istnieje możliwość rozliczenia niewykorzystanej składki zdrowotnej w PIT-37.
Czy istnieje możliwość odebrania tego zdrowotnego cofając się 5 lat wstecz do każdego roku?
Jeżeli tak, to czy składa się PIT-37 czy korektę?
PIT-37 nie były w ogóle składane ponieważ KRUS rozliczał dochód na PIT-40A i nie było żadnych odliczeń.

Odpowiedź

Podatnik może skorygować swoje rozliczenia 5 lat wstecz poprzez złożenie PIT-37 (korekta) i odliczenie w nich składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w poszczególnych latach.

Uzasadnienie

Ustawodawca postanowił w art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), iż podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej lub podatek liniowy, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:
1) składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.):
a) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
b) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku;
2) składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków, a tym samym wielkość odliczenia, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Istotne jest przy tym, że składki zdrowotnej nie rozlicza się według źródła przychodów, co oznacza, że np. składka z działalności gospodarczej może być odliczona od podatku z innych źródeł przychodu, w tym np. od podatku z emerytury. Jeżeli w poprzednich latach podatnik nie odliczył składki zdrowotnej, może złożyć zeznania roczne w trybie korekty (PIT-40A zastępuje zeznanie), w których rozliczy tę składkę. Możliwość skorygowania rozliczenia na podstawie PIT-40A potwierdzona została chociażby w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2012 r. (II FSK 628/11).

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego