Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy podatnik dokonujący sprzedaży przez internet powinien posiadać kasę rejestrującą?

Czy podatnik dokonujący sprzedaży przez internet powinien posiadać kasę rejestrującą?

05.04.12

Jeżeli podatnik nie dysponuje danymi, ewidencją czy też dowodami, za pomocą których mógłby jednoznacznie zidentyfikować każdą z wykonywanych transakcji, wówczas nie ma podstaw do tego by sprzedaż mogła korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

articleImage: Czy podatnik dokonujący sprzedaży przez internet powinien posiadać kasę rejestrującą? fot. Thinkstock

Pytanie

Prowadzę działalność w zakresie handlu i usług internetowych, dotyczy ona obsługi programów użytkowania gier komputerowych działających w sieci. Przychody generuje m.in. sprzedaż wirtualnych przedmiotów z poszczególnych gier. Jest ona dokonywana za pośrednictwem DotPay.pl i od nich otrzymuję przelewy pieniężne. Nie dysponuję danymi mogącymi zidentyfikować poszczególne wpłacające osoby. Codziennie na nasze konto wpływają środki w różnych walutach przeliczane na złote.
Czy te transakcje mają być ewidencjonowane na kasie rejestrującej? A jeżeli tak, to kiedy?

Odpowiedź

Jeżeli podatnik nie dysponuje danymi, ewidencją czy też dowodami, za pomocą których mógłby jednoznacznie zidentyfikować każdą z wykonywanych transakcji, wówczas nie ma podstaw do tego by sprzedaż mogła korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Uzasadnienie

Zwolnione z obowiązku ewidencjonowana za pomocą kasy jest świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Podobnie, zwolnione od obowiązku stosowania kasy jest świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność,
1) w bilonie lub banknotach, lub
2) innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Tak stanowią regulacje § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, Dz. U. Nr 138, poz. 930 z późn. zm.).

Transakcja powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej w momencie sprzedaży wirtualnych przedmiotów.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Edyta Zaniewicz 05.04.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE