Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy po 1 stycznia 2014 r. będzie obowiązywała preferencyjna stawka VAT na usługi zw. z budownictwem mieszkaniowym?

Czy po 1 stycznia 2014 r. będzie obowiązywała preferencyjna stawka VAT na usługi zw. z budownictwem mieszkaniowym?

21.12.13

Od 1 stycznia 2014 r. nadal będzie obowiązywała preferencyjna stawka 8 proc. obejmująca usługi związane z budownictwem mieszkaniowym (tj. usługi dotyczące obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym).

articleImage: Czy po 1 stycznia 2014 r. będzie obowiązywała preferencyjna stawka VAT na usługi zw. z budownictwem mieszkaniowym? fot. Thinkstock

Pytanie

Czy po 1 stycznia 2014 r. nadal będzie obowiązywała preferencyjna stawka VAT na usługi związane z budownictwem mieszkaniowym?

Odpowiedź

Od 1 stycznia 2014 r. nadal będzie obowiązywała preferencyjna stawka 8 proc. obejmująca usługi związane z budownictwem mieszkaniowym (tj. usługi dotyczące obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym).

Uzasadnienie

Z dniem 1 stycznia 2014 r. nastąpi wiele zmian w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., oraz w przepisach wykonawczych do u.p.t.u. Zmiany te nie dotyczą jednak zakresu stosowania stawki 8 proc. w budownictwie. A zatem od 1 stycznia 2014 r. na niezmienionych zasadach (określonych przepisami art. 41 ust. 12-12c u.p.t.u.) opodatkowane stawką 8 proc. będą dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Tomasz Krywan 21.12.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Vademecum Głównego Księgowego
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Pełnoletniość niepełnosprawnego dziecka nie pozbawia preferencji podatkowych

    Obrazek do artykułu: Pełnoletniość niepełnosprawnego dziecka nie pozbawia preferencji podatkowych

    Z preferencyjnego opodatkowania może skorzystać osoba samotnie wychowująca dziecko, bez względu na jego wiek, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymało ono zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji... Więcej

  • Sprawdź się i zostań podatkowym liderem

    Obrazek do artykułu: Sprawdź się i zostań podatkowym liderem

    Ministerstwo Rozwoju i Finansów zorganizowało konkurs dla studentów i absolwentów kierunków prawniczych lub ekonomicznych. Uczestnicy konkursu „Podatkowi liderzy" mają za zadanie przedstawić swoje pomysły na zmiany w polskim systemie podatkowym. Na... Więcej

  • Firmy będą przekazywać fiskusowi dobowe wyciągi z rachunków bankowych

    Obrazek do artykułu: Firmy będą przekazywać fiskusowi dobowe wyciągi z rachunków bankowych

    Wprowadzenie obowiązku przekazywania przez podatników dobowych wyciągów z rachunków bankowych Szefowi KAS. przewiduje opublikowany projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Propozycja ta oparta jest na koncepcji JPK_WB na żądanie. Nowe regulacje... Więcej

  • Jak być dobrym szefem

    Obrazek do artykułu: Jak być dobrym szefem

    Sam fakt pełnienia funkcji przełożonego nie wystarcza by być prawdziwym liderem. Potrzebna jest kombinacja wielu różnych umiejętności i cech charakteru by stać się szefem, który jest nie tylko skuteczny, ale także ceniony przez pracowników. Oto... Więcej

  • Oferta biura musi być elastyczna!

    Obrazek do artykułu: Oferta biura musi być elastyczna!

    Minęły czasy, kiedy wszystkie kancelarie podatkowe i biura rachunkowe miały identyczną, niezmieniającą się od wielu lat ofertę. Silna konkurencja i nowe potrzeby klientów wymuszają stałe dostosowywanie się do zmieniających się warunków prowadzenia... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE