Pytanie

Spółka posiada samochód fiat panda van, ładowność wynosi 505 kg, liczba miejsc w dowodzie 2 siedzenia, posiadamy wyciąg ze świadectwa homologacji, rodzaj pojazdu ciężarowy, spółka posiada również zaświadczenie o badaniu technicznym ze stacji diagnostycznej z roku 2008, umowa leasingu została zarejestrowane w urzędzie skarbowym w roku 2011, nie ma wpisu o badaniu ze stacji diagnostycznej do dowodu rejestracyjnego. Przez cały okres użytkowania aż do 31 marca 2014 r. spółka odliczała pełny VAT od paliwa. Po zmianie przepisów spółka wybrała opcję użytkowania samochodu do celów służbowych i prywatnych.
Czy po 1 kwietnia 2014 przy opisanych założeniach nadal spółka posiada prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu paliwa i napraw oraz należy wykonać ponownie badanie techniczne i uzupełnić wpis do dowodu?

Odpowiedź

W sytuacji gdy podejmą Państwo decyzję o używaniu samochodów dla celów prywatnych i służbowych nie przysługuje Państwu odliczenie w całości. W takiej sytuacji należy stosować 50 proc. odliczenie a od paliwa odliczenie będzie przysługiwać w 50 proc. dopiero od 1 lipca 2015 r. W przypadku gdy podjęli Państwo decyzję o używaniu samochodów do celów prywatnych i firmowych nie jest konieczne powtórzenie badań technicznych.

Uzasadnienie

Od 1 kwietnia samochody wykorzystywane jedynie w celach służbowych, dają prawo do pełnego odliczenia VAT na zakup paliwa, czy koszty eksploatacyjne (takie jak naprawy czy myjnia).
Jeżeli samochód jest wykorzystywany także do celów prywatnych, to przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia jedynie połowy VAT-u, niezależnie czy posiada samochód osobowy, czy ciężarowy i na co VAT został naliczony.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

Co niezwykle istotne pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
Chodzi tu o:
1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
a) agregat elektryczny/spawalniczy,
b) do prac wiertniczych,
c) koparka, koparko-spycharka,
d) ładowarka,
e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
f) żuraw samochodowy
– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

Zobacz:

Złożenie w urzędzie skarbowym informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (VAT-26) należy dokonać w terminie 7 dni od dnia, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z pojazdami podlegającymi zgłoszeniu.

Zobacz: Fiskus ukarze za brak informacji VAT-26 >>

Co grozi przedsiębiorcy za niezłożenie informacji VAT-26 >>

Dlatego też należy, uznać iż jeżeli podejmą Państwo decyzję o używaniu samochodów dla celów prywatnych i służbowych nie będzie możliwe odliczanie VAT w całości od paliwa i wydatków eksploatacyjnych. Przy czym co niezwykle istotne odliczenie 50 proc. od paliwa przysługuje dopiero 1 lipca 2015 r.

Zobacz także: Odliczenie VAT wymaga dodatkowych badań technicznych pojazdów >>

Czy po 1 kwietnia 2014 r. należy zrobić nowe badanie techniczne pojazdu posiadającego VAT-3 lub VAT-1? >>

 

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego