Firma posiada roczną subskrypcję na dostęp do programu i została obciążona opłatą za nieterminowe odnowienie subskrypcji.
Czy taka opłata może być kosztem?

Uwzględniając zasadę swobody umów należy zauważyć, iż strony mogą praktycznie dowolnie ustalić zasady naliczania należności za swoje towary lub usługi. W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z zapłatą za program. Co prawda jest to zapłata podwyższona z tytułu nieterminowego odnowienia subskrypcji, ale wciąż jest to opłata za program. Tym samym, może być ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Jeżeli program jest używany do celów prowadzonej działalności, wydatki na jego zakup mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) lub art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Jednocześnie nie mamy do czynienia z karą umowną z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług, wobec czego należy uznać, iż mamy do czynienia z kosztami uzyskania przychodów – dodatkową opłatę należy rozliczyć jako dodatkowy koszt subskrypcji.