Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy nota księgowa wystawiona zamiast faktury może być podstawą do rozpoznania wydatku w kosztach podatkowych?

Czy nota księgowa wystawiona zamiast faktury może być podstawą do rozpoznania wydatku w kosztach podatkowych?

06.06.12

Na podstawie otrzymanej noty obciążeniowej przedsiębiorca może rozpoznać koszt podatkowy i zaksięgować wydatek w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

articleImage: Czy nota księgowa wystawiona zamiast faktury może być podstawą do rozpoznania wydatku w kosztach podatkowych? Wolters Kluwer

Pytanie

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą związaną z organizowaniem wycieczek dla kontrahentów. Działalność jest opodatkowana podatkiem dochodowym wg skali podatkowej oraz podatkiem od towarów i usług (prowadzę PKPiR). W ramach działalności organizując wycieczki dla swoich kontrahentów zaopatruję się w bony od Coffee Heaven. W późniejszym terminie moi kontrahenci za wyżej wymienione bony zakupują kawę w Coffee Heaven. Jednakże Coffee Heaven nie chce wystawić faktury VAT na bony a jedynie notę obciążeniową.
Czy nota obciążeniowa wystawiana przez Coffee Heaven stanowi dla mojej firmy koszt uzyskania przychodów?

Odpowiedź

W mojej opinii, na podstawie otrzymanej noty obciążeniowej przedsiębiorca może rozpoznać koszt podatkowy i zaksięgować wydatek w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Uzasadnienie

Zasady ewidencjonowania kosztów reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. W art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. czytamy, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

U podatników rozliczających koszty wg tzw. metody uproszczonej za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Ustawa nie ogranicza więc, że kosztami mogą być tylko wydatki udokumentowane np. fakturą VAT.

W sposób szczegółowy kwestię dokumentowania wydatków reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Przepisy rozporządzenia w § 12 ust. 3 pkt 2 stanowią, że podstawą zapisu w księdze mogą być "inne dowody", wymienione § 13, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Jeżeli otrzymana przez podatnika nota zawiera wszystkie ww. dane, to będzie stanowiła dokument będący "innym dowodem", na podstawie § 13 pkt 5 rozporządzenia. Dokument taki, stanowi podstawę do ujęcia wydatku w podatkowej księdze.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Edyta Zaniewicz 06.06.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Kolejna grupa wyłudzająca VAT rozbita

    Obrazek do artykułu: Kolejna grupa wyłudzająca VAT rozbita

    Rozbito kolejną paliwową grupę przestępczą wyłudzającą podatek. Za pośrednictwem spółek działających na terenie Wielkopolski wprowadzano do obrotu produkty paliwowe pochodzące z dostaw wewnątrzunijnych z terenu Litwy i Niemiec, z pominięciem... Więcej

  • Koszty naliczymy także od zaległego ekwiwalentu za urlop

    Obrazek do artykułu: Koszty naliczymy także od zaległego ekwiwalentu za urlop

    Ekwiwalent za urlop jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy, wobec czego jego wypłata uzasadnia naliczenie kosztów uzyskania, nawet jeśli wypłata następuje po ustaniu stosunku pracy wyjasnia ekspert Vademecum Głównego Księgowego. Więcej

  • PIT-11 nie decyduje o podwyższonych kosztach

    Obrazek do artykułu: PIT-11 nie decyduje o podwyższonych kosztach

    Podatnik może uwzględnić w zeznaniu rocznym przysługujące koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy płatnik dokona poboru zaliczki na podatek dochodowy z pominięciem zastosowania normy 50 proc. kosztów uzyskania przychodów i koszty te nie zostaną... Więcej

  • Podatki zmarłego przedsiębiorcy zapłaci prokurent

    Obrazek do artykułu: Podatki zmarłego przedsiębiorcy zapłaci prokurent

    Minister Rozwoju przygotował projekt założeń do zmian w obowiązujących przepisach, które mają umożliwić tymczasowe prowadzenie przedsiębiorstwa zmarłego przedsiębiorcy, na zasadach zbliżonych do dotychczasowych. Wprowadzenie tych rozwiązań będzie... Więcej

  • Polska wersja GRI G4 pomoże firmom w opracowaniu raportów niefinansowych

    Obrazek do artykułu: Polska wersja GRI G4 pomoże firmom w opracowaniu raportów niefinansowych

    Ministerstwo Rozwoju we współpracy z partnerami przygotowało polską wersję wytycznych GRI G4. To najbardziej popularny wzór raportowania niefinansowego. Dostępność tego standardu w języku polskim będzie dużą pomocą dla firm przystępujących do... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE